Одлуком чланова међународног жирија — продуценткиње Карле Фоте, редитељке Мине Ђукић и доценткиње Факултета драмских уметности Вање Шибалић награда за најбољи ангажовани филм у међународној селекцији припала је филму „Никад, ретко, понекад, увек“ америчке редитељке Елизе Хитман.
„Из овогодишње разноврсне селекције, међународни жири је одлучио да награду за најбољи филм додели остварењу Елизе Хитман због његовог јединственог и продубљеног искуства, које се заснива на невероватном осећају за детаље и деликатном приповедању. Филм представља изузетно вешт израз саосећања и храбрости и подстиче нас да се емотивно унесемо у њега. Беспрекорна изведба Сидни Фланиган у главној улози додатно оснажује могућност за поистовећивањем са збивањима у овом филму“, навео је жири у образложењу.
Жири регионалног програма „Хоризонти Балкана“, који су чинили редитељка Ивана Младеновић, продуценткиња Јелена Митровић и редитељ Младен Ковачевић награду за најбољи ангажовани филм доделили су грчком филму „Копач“ Георгиса Григоракиса.
„Копање као испитивање наших корена и прошлости да би се залечиле ране. Награђујемо овај филм због посебних способности аутора да унесе нежност у жанр вестерна. Филм говори о борби против компанија које уништавају шуме, али такође говори о оцу и сину који, иако је земља блатњава под њима, морају да копају да би превазишли проблем“, навео је жири.
Редитељ филма „Копач“ се обратио публици путем видео-линка: „Захвалан сам што је мој филм у овим околностима нашао пут до публике и жао нам је што нисмо са вама да прославимо ову победу.“
Награду за најбољи филм у 14+ селекцији је добио филм „Крвне везе“ данске редитељке Жанет Нодал, остварење које, према оцени жирија, „на фантастичан начин приказује борбу младе девојке која је добила привидно уточиште, а заправо је препуштена сама себи“.
„У овој причи љубав и насиље коегзистирају, граница међу њима је незнатна и заједно су увек присутни. Савршено потенцирање самохраног родитеља који бескрајно воли своје синове док их истовремено шаље на клање. У овој ситуацији улога мајке и шефа криминалне банде не могу се слагати једна са другим, присуство Иде чини тај положај још несигурнијим, који ће се полако распетљати у рукама младе девојке која пролази кроз пакао“, рекао је млади жири на затварању фестивала.
„Human Rights“ награду у регионалној селекцији „Хоризонти Балкана“ добио је филм „Акаса, мој дом“.
„Брижан поглед на живот ромске заједнице, ’Акаса‘ је сложен филм о одрастању, генерацијском јазу, унутрашњој борби породице да се прилагоди, али још више о неуспеху друштва спремног да олако одузме оно што не одобрава, а има тако мало да понуди. Интиман посматрачки филм, у коме протагонисти несебично деле своју свакодневицу са публиком, не нуди једноставне одговоре, не бира страну, већ инспирише на емпатију и разумевање различитости коме модерно друштво мора да тежи“, стоји у образложењу.
Редитељ филма Раду Чорничук обратио се публици у ДКЦ-у путем видео-записа, захвалио на награди коју је посветио породици Енаке, која је главни актер филма.
Специјално признање у регионалној селекцији „Хоризонти Балкана“ добио је филм „О једној младости“ аутора Ивана Рамљака, „због сећања и обећања пријатељу“.
„Са неизмерном снагом, аутор се враћа у своју младост и доноси нам филм коме није било суђено да се догоди. Марка и Ивану, за дивне фотографије и режију пуну љубави“, истакао је жири.
Награду публике освојио је филм „У славу краљици“ редитељке Татије Шкиртладзе и Ане Хазарадзе.
У оквиру „Слободне зоне на бис“ данас ће у Дворани Културног центра Београда бити приказани филмови „Инсајдер“, „Гагарин“ и „Епицентро“, а филмска остварења фестивала биће доступна и онлајн на KinoKauch платформи.
Прочитајте још: