„'Алмаз–Антеј' демантује саопштење холандског тужилаштва о томе да концерн није послао одговор у оквиру истраге о паду авиона на лету МХ17 у јулу 2014. године. Истражном судији у Холандији је 4. септембра, као одговор на захтев о пружању правне помоћи, послат имејл са информацијама о именовању наших стручњака за истрагу, а 21. септембра је од истражног судије примљена потврда о пријему наше поруке и успостављању контакта“, саопштила је компанија Спутњику.
„Алмаз—Антеј“ наводи да компанија поседује оба писма.
Данас, током саслушања у оквиру истраге о паду малезијског авиона, холандска тужитељка Манон Ридербекс изјавила је да истражни судија још није именовао експерте компаније „Алмаз—Антеј“ у циљу даље истраге случаја МХ17, јер руска страна није одговорила на његов захтев.
Трагедија авиона на лету МХ17
Путнички авион „боинг 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Свих 298 путника и чланова посаде који су се налазили у авиону су погинули.
Независно једна од друге, техничку истрагу спровели су Уједињена истражна група (ЈИТ), коју су предводили Холанђани, и руски концерн „Алмаз—Антеј“. Закључци до којих су дошли стручњаци концерна не подударају се са закључцима стручњака ЈИТ. Главне противречности се тичу места лансирања ракете која је оборила авион и угла њеног удара.
Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су, пак, изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини. Без обзира на ратна дејства — Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе.
За истрагу о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група, коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.
Међународна истражна група представила је прелиминарне резултате истраге о паду МХ17 на истоку Украјине. Она тврди да је малезијски „боинг 777“ оборен из ракетног система „бук“, који припада 53. ракетној бригади Војске Русије из Курска. Истражна група сматра да је „бук“ довезен из Русије, а затим враћен. Москва категорички негира те оптужбе. Председник Русије Владимир Путин рекао је да Русија не сме да истражује пад авиона на истоку Украјине, а Москва може да призна резултате истраге ако у потпуности учествује у њој.
Прочитајте још:
- Осумњичени у случају МХ17 открио где се налазио украјински „Бук“ на дан несреће
- Холандски МИП позваo амбасадора Русије због прекида консултација о малезијском „Боингу“
- „Непријатељски корак Хага“: Москва напушта трилатералне консултације о малезијском „боингу“