„Иако на сваком ћошку изјављују да то није покушај промене власти у Белорусији, није покушај забијања клина између Белорусије и Русије, ипак се све ове млаке заклетве не потврђују у пракси. Белоруска опозиција активно се финансира, активно подстиче да заузме управо такву бескомпромисну политику“, рекао је Лавров на онлајн конференцији за новинаре.
Он је рекао да је искуство Белорусије у протестима је веома тужно и чак и „спонзори“ схватају „бесмисленост овог подухвата“, али не могу да се зауставе.
Према његовим речима, постоји много више „од онога што се споља ради на одржавању конфронтационе атмосфере“.
Лавров је приметио да из иностранства не само што тече новац за финансирање протеста у Белорусији, „већ се из Варшаве и Вилњуса путем друштвених мрежа дистрибуирају и упутства, ми смо их видели“.
„Упутства за прављење запаљивих смеша и експлозива. Молотовљеви коктели и још много тога“, прецизирао је министар.
„Наш став је врло једноставан. Неопходно је престати са мешањем у унутрашње послове Белорусије, потребно је стимулисати све Белорусе, укључујући и опозицију, да учествују у процесу политичког решавања ситуације“, нагласио је Лавров.
Он је додао да је Москва забринута због континуираних немира у Белорусији након председничких избора, али са задовољством примећује смањење броја учесника протеста.
Смањење „масовне активности (протеста) очигледно одражава схватање оних људи који су искрено излазили на улице, желели да се чују... да ипак треба смирити ситуацију и треба прећи на конструктиван дијалог“, рекао је Лавров подсећајући на раније предложене уставне реформе.
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Прочитајте још: