Он је додао да ће „Турска користити С-400 на исти начин као што неке чланице НАТО користе систем С-300 који поседују“.
Подсетимо, Русија и Турска су 2017. године потписале уговор о испоруци руских ракетних система С-400. Турска је била прва држава чланица НАТО, која је ове системе набавила од Русије. Одлука Анкаре изазвала је негативну реакцију САД и Алијансе у целини.
САД не одустају од покушаја да натерају Турску да се одрекне руских ракетних система С-400. Због чињенице да Турска не попушта под притиском Вашингтон је Анкару искључио из америчког програма за производњу бомбардера пете генерације Ф-35.
Поред тога, САД прете Турској због куповине С-400 увођењем низа једностраних санкција, али не журе са предузимањем ових корака, јер се плаше даљег заоштравања односа са кључним савезником у НАТО-у, а Анкара упозорава да примена таквих ограничења неће остати без одговора.
У Анкари, међутим, истичу да уместо критика због тога што је купила руски ПВО систем С-400, Турска од НАТО очекује алтернативно техничко решење.
Турска је раније већ тестирала противавионске ракетне системе С-400 у области Синоп, што је потврдио и председник те земље Реџеп Тајип Ердоган.
Прочитајте још: