Закон ће ступити на снагу када буде објављен у „Службеном гласнику“, а по одлуци посланика закон може ступити у краћем року од 8 дана од објављивања уколико то буде потребно.
Изменама Закона предвиђено је, поред осталог, да се због епидемије може одредити препоручена или обавезна ванредна вакцинација против заразне болести и то за све или за одређене категорије становништва.
Измене овог Закона биле су изнуђене проблемима у санкционисању оних који крше противепидемијске мере у време епидемије вируса корона.
Ванредна вакцинација, која може бити препоручена или обавезна, наређује се актом министра здравља, у складу са препорукама Светске здравствене организације, на предлог Института за јавно здравље Србије и уз сагласност Републичке стручне комисије за заразне болести.
Закон прописује и казне за оне који би одбили обавезну имунизацију у износу од 50.000 до 150.000 динара за физичко лице.
Ношење заштитних маски тамо где је прописано контролисаће санитарна инспекција, комунална инспекција и комунална милиција.
Поред казне за физичко лице у висини од 5.000 динара, прописане су и казне за правне субјекте и одговорне особе, од 30.000 до 300.000 динара.
Тако ће, према новом Закону, сви који су до сада и поред тога што су позитивни на САРС-КоВ-2, али без симптома или са лаком клиничком сликом болести и слободно шетали, морати у кућну изолацију уколико нису за хоспитализацију.
У кућни карантин од 14 дана ићи ће сви који су били или за које постоји сумња да су били у контакту са зараженим. Те мере доноси инфектолог или други лекар, а у оба случаја на основу тог решења може да се отвори боловање.
Изменама Закона предвиђено је, такође, да ресорни министар може да донесе одлуку о ограничавању слободе кретања у свим установама колективног смештаја, а за контролу ове мере биће задужена санитарна инспекција.
Према измена новог Закона, министар здравља има шира овлашћења и могућност доношења одређених мера.
Министар на основу предлога Комисије и Завода може наредити:
- забрану окупљања на јавним местима;
- ограничење кретања становништва у подручју захваћеном ванредном ситуацијом;
- забрану или ограничење путовања у земљу у којој влада епидемија заразне болести;
- забрану или ограничење промета појединих врста робе и производа;
- ванредну вакцинацију;
- мере личне заштите од инфекције.
- обавезан лекарски преглед, лабораторијско испитивање или подношење извештаја о лабораторијском испитивању приликом уласка у земљу из одређених земаља.
Прочитајте још: