„Присуство руских мировњака у региону постаје један од најважнијих фактора, гаранција тога да за време њиховог присуства рат неће почети или да се неће проширити“, рекао је Пашињан.
Према његовим речима, неопходно је обезбедити повратак становника Карабаха на територије које су под контролом власти Карабаха уз гаранције руског мировног контигента.
„Пролазак кроз Лачин (из Јерменије у Карабах) гарантоваће руски мировњаци, неће бити проблема са кретањем“, рекао је Пашињан.
Према његовим речима, карабашки Јермени треба да се врате својим кућама ради обнављања Карабаха. Пашињан истиче да ће власти уложити напоре да се обнове зграде, грађевине и инфраструктура.
Пашињан је нагласио да би претила опасност од опкољавања 30.000 јерменских војника у случају да рат у Нагорно-Карабаху није заустављен.
„Главни фактор за потписивање споразума била је констатација чињенице да је Степанакерт остао незаштићен након пада града Шуша, и да рат није заустављен у року од неколико сати, пали би Степанакерт, затим Аскеран, Мартакерт и од 20.000 до 30.000 наших војника би било опкољено“, рекао је Пашињан.
Према његовим речима, те бројке се разлику у зависности од сценарија.
„И те снаге не би могле да утичу на ситуацију, јер су им прилазили из позадине“, објаснио је он.
Однос са Путином
Премијер Јерменије се осврнуо и на свој однос са руским председником Владимиром Путином.
„Радни и веома добри.“
Он је истакао да се став Русије по питању Карабаха није променио у последње 4,5 године.
„Данас постоје реалије које одговарају ранијим представама, а то је присуство руских мировњака. Питање треба разматрати са те тачке, јер не говоримо о односу између власти Јерменије и Русије, него о ставовима Русије поводом карабашког питања“, објаснио је Пашињан.
Према његовим речима, у овом случају та питања нису узајамно повезана.
„Власти Јерменије и Русија имале су, имају и имаће нормалне, радне односе“, закључио је он.
Пашињан је у интервјуу рекао да након споразума о Карабаху рачуна на отварање нових копнених саобраћајница које повезују Јерменију и Русију.
„Желимо да проради железница између Јерменије и Ирана преко Нахчивана, желимо да деблокирамо транспортну инфраструктуру, желимо да имамо не једну, него више путева који нас повезују са Русијом. Ако у случају решавања ових питања железница постане реални фактор и повеже Јерменију са Песијским заливом и Русијом, то ће бити прекретница“, рекао је јерменски премијер.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
Прочитајте још:
- Шојгу: У Нагорно-Карабах већ пребачено 1.100 мировњака
- Постављен руски контролни пункт на путу између Степанакерта и Шушија /видео/
- Јерменија забринута за културно-историјске споменике који су прешли под контролу Азербејџана