„Лансирање ракете носача ‘Сојуз 2.1б’ са потисним блоком ‘Фрегат’ и првим сателитом ‘Аркти М’ са космодрома Бајконур планирано је за 28. фебруар“, рекао је извор.
Сателити „Арктик М“ предвиђени су за праћење климе и животне средине у арктичком региону. Лансирање другог „Арктика М“ планирано је за 2023. годину, а још три сателита за 2024-2025. После 2025. године требало би да буду замењени са пет сателита „Арктик МП“.
НПО имени Лавочкина в 2021 году намерено подписать контракт и приступить к производству трех 🛰️космических аппаратов дистанционного зондирования арктического региона "Арктика-М"https://t.co/I2O1cHkDIP
— LEDI NOCH (@LEDINOCH1) June 2, 2020
📄Гидрометеорологический комплекс "Арктика-М"https://t.co/ruzpTxtTnW pic.twitter.com/AYG6pmNlaw
Сателит „Арктик М“ биће опремљен сличним геостационарним метеоролошким апаратом којима су опремљени и сателити серије „Електро Л“. Сателит ће бити постављен у високо елиптичној орбити, што ће му омогућити да прикупља метеоролошке и хидролошке информације о стању поларних области Земље, које су слабо видљиве са сателита „Електро Л“.
В НПО #Лавочкина продолжаются работы по двум космическим аппаратам системы #АрктикаМ — https://t.co/ERyZetISNK
— РОСКОСМОС (@roscosmos) August 28, 2020
🛰️🚀 Сейчас «Арктика-М» № 1 находится в собранном виде и укомплектован всей штатной аппаратурой pic.twitter.com/BCx5HXSolv
Након постављања два сателита „Арктик М“ у орбиту, Хидрометеоролошки центар ће непрестано добијати информације о стању атмосфере и површине на Земљиним половима. Ово ће побољшати тачност модела у припреми краткорочних временских прогноза и научницима пружити велику количину нових података за проучавање феномена глобалних климатских промена.
У октобру је портпарол „Роскосмоса“ изјавио да је лансирање „Арктика“ одложено за 2021. годину због потребе за додатним проверама.