Премијерка Србије Ана Брнабић истакла је данас да влада тренутно ни не размишља о забрани кретања, што би, иначе, била следећа мера у борби против корона вируса.
„Уколико буде најнеопходније, ми ћемо ићи са том мером, али у овом тренутку ни не размишљамо о томе. Знамо да је то следећа мера, али сва предвиђања су да ће сада усвојене мере дати резултате и да ће број новозаражених почети да опада“, објаснила је Брнабићева након седнице Владе.
Пренела је да је, заједно са министром здравља и полиције, јутрос имала састанак са председником Србије, на којем је процењена ситуација везано за број заражених, стање у болницама, спровођење тренутних мера, где се спроводи, а где су потребне додатне контроле.
„Са председником сам анализирала економско стање и ситуацију у привреди, као и како додатне мере могу утицати на привреду. Сложни смо око тога да идемо сада са овим кораком и да видимо какве ће резултате дати нова мера“, рекла је она, пренео је Танјуг.
Баланс између здравствених мера и привреде
Премијерка Брнабић је рекла да је Србија све време током борбе са корона вирусом имала прави баланс између здравствених мера и потреба привреде.
Брнабићева је напоменула да је то веома важно, јер је држава имала пуно ванредних трошкова за здравство и за подршку привреди и грађанима.
Она је рекла да је пуно издвајано за медицинску опрему, тестове, кисеоник, лекове и друго, као и да је јасно да све то може да се сервисира само ако привреда живи.
"Желимо да се привреда брзо врати после, где је била, и да наставимо динамичан економски раст. Чини ми се да смо без сумње у томе успели", нагласила је Брнабићева.
Размислићемо о маскама на отвореном, али свест је кључна
Брнабићева је изјавила да ће се размислити и о мери обавезног ношења маске на отвореном, али је додала да више верује у свест појединца, него у казнену политику.
“Ставите маску на отвореном простору, ако видите да не можете да држите дистанцу”, апеловала је Брнабићева.
Она је додала да је казнена политика, изменама одговарајућег закона, уведена као механизам који ће мало помоћи у сузбијању ширења вируса.
“Ово није борба коју можемо да добијемо сами, или сви заједно или је губимо”, упозорила је Брнабићева.
Како је рекла, нема ни довољно инспекција да се обиђу сви кафићи, ресторани, тржни центри, пешачке зоне.
“Али и не треба да се играмо мачке и миша и да се јуримо. Људи знају зашто су ове мере донете”, рекла је Брнабићева и апеловала на младе и све који мисле да њима корона не може да нашкоди, да буду свесни да ће доћи у контакт са неким коме ће пренети вирус, за кога ће он можда бити фаталан.
Ситуација у школама стабилна и безбедна
У основним школама у Србији корона вирусом тренутно је заражено 39 ученика од чега у Београду 20, док су у средњим школама инфицирана 52 ђака од чега 22 у главном граду, изјавила је Ана Брнабић.
"Надам се да вам је онда јасно колико је ситуација у школама стабилна, добра и безбедна, колико су ђаци и просветни радници дисциплиновани и поштују мере", рекла је Брнабићева.
Додала је да је у овом тренутку апсолутно за то да школе наставе да раде, да се не затварају јер су деца, истакла је, најбезбеднија у школама.
Успели смо да заравнимо епидемиолошку криву
Успели смо да заравнимо епидемиолошку криву, али морамо на томе да је одржимо још неколико дана да би онда, надамо се, почела да пада, изјавила је премијерка.
Она је навела да из дана у дан, заједно с председником Александром Вучићем, прати каква је епидемиолошка крива у земљи.
Лончар: Данас Селтерс, сутра и Ковиљача у ковид систему
Министар здравља Златибор Лончар најавио да ће од данас цела бања Селтерс бити претоврена у ковид систем, а од сутра и бања Ковиљача.
Он је рекао да је ситуација у Београду најтежа и да су сви расположиви капацитети претворени у ковид, као и у Србији.
Лончар је објаснио да се корона неће зауставити за 15 дана, али да су мере донете како би се на две недеље зауставио највећи ризик који се дешавао у вечерњим сатима и да се заустави преношење.
И у току дана све мере морају да се поштују, указао је Лончар и додао да ће сада бити довољно комуналних милицајаца који ће да контролишу.
"Желимо да спасемо здравље, животе и здравствени систем", поручио је Лончар и навео да нам он треба и у будућности и да ће брзо бити враћен у нормалне токове, пренео је Танјуг.
Прочитајте још: