Како је саопштено у ЦИК, након што је обрађено 90 одсто изборног материјала, Санду је освојила 51,46 одсто гласова, а актуелни председник Игор Додон, који се залаже за тешње везе с Русијом, 48,54 одсто.
Када је реч о Приднестровљу, Додон је обезбедио подршку 85,8 одсто гласова, а Санду 14,2 одсто.
Бившу премијерку подржавају млади Молдавци који живе у иностранству.
Санду је у изјави медијима истакла значај поштених и слободних избора и додала да цени сваки глас.
Актуелни председник је рекао да, према подацима његовог штаба, он води у унутрашњости земље, не рачунајући Придњестровље и дијаспору.
„Избори су завршени и треба се вратити задацима чију реализацију грађани очекују од нас. Позивам све да буду мирни, и своје присталице и присталице моје ривалке. Доста је било прљавштине у претходном периоду“, рекао је Додон новинарима.
Према подацима Централне изборне комисије излазност је 52,63 одсто, а гласање на неким бирачким местима у земљи може бити продужено како би свима који желе да гласају то било и омогућено.
Ситуација у Придњестровљу
Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом.
После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија која није под контролом Кишињева.
Ове године се навршава 28 година од почетка мировне операције у Придњестровљу. Мир у зони сукоба одржавају 402 руска војника, 492 придњестровска, 355 молдавских и десет војних посматрача из Украјине.
Мировњаци обављају службу на 15 контролних пунктова, који се налазе на кључним деоницама зоне безбедности.
Прочитајте још: