Иако је освојила бар 43 од 63 општине у БиХ, симболични пораз коалиције окупљене око СНСД-а у главном граду Српске и победа кандидата ПДП-а Драшка Станивуковића, по оцени политиколога др Срђана Перишића, највише ће обрадовати западне, пре свега НАТО факторе. Како каже, они се сада надају да ће избором Станивуковића почети промене у смислу заустављања досадашње политике Републике Српске на изборима 2022. године.
Перишић, међутим, напомиње да и СНСД пораз у Бањалуци треба да схвати као опомену кад је реч о понашању коалиционих партнера, али и што се тиче оцене бирача за садашњу структуру власти.
Опомена за СНСД
„Грађани су поклонили већинско поверење СНСД-у у већини градова Српске, али су истовремено дали један узвичник да у наредном периоду, а први следећи избори су 2022, власт мора да буде уређенија“, каже Перишић за Спутњик, уз опаску да Додикова странка ту опомену треба добро да размотри и види где је грешила на локалу, али и да има у виду да се многи из коалиције око СНСД-а нису понашали као партнери, него су на терену радили другачије.
Додик је после избора на којима је СНСД добио највише одборничких места у Бањалуци, не и место градоначелника, рекао да су неки коалициони партнери његове странке заказали, апострофирајући Социјалистичку партију Српске.
Професор Ненад Кецмановић оцењује да је исход локалних избора у Бањалуци одредило и то што се СНСД мало успавао верујући да нема конкуренцију и да је фаворит, а једно од објашњења налази и у проблемима изазваним пандемијом вируса корона.
„Ових дана, баш пред изборе, у Бањалуци је била половина заражених у Републици Српској. Млађем делу популације то смета, остају без посла. Старији траже оштрије мере, а онда не долази до сукоба генерација, него се сви љуте на власт“, констатује Кецмановић.
Професор Универзитета у Источном Сарајеву др Драгомир Вуковић објашњава да је више фактора утицало на победу кандидата ПДП-а Драшка Станивуковића у Бањалуци.
„СНСД је некада имао двотрећинску већину у Бањалуци, али ево, сада су се кола сломила на можда најквалитетнијем градоначелнику. Победу Станивуковића доживљавам и као однос коалиције према СНСД-у. Игор Радојичић (кандидат коалиције око СНСД-а) имао је подршку 15 странака, али сада се види да она није била довољно снажна“, наводи Вуковић.
Значај медијске кампање
Он додаје да је резултат предодредила и агилност Станивуковића, као и његова добро осмишљена медијска кампања.
„То је најбоља кампања у последњих 10 година, а поклопила се са његовим савременим приступом. То јесте симболички важно за младе људе, назнака да се политика мора подмлађивати, да мора бити смењивости. У БиХ је проблем да кад људи једном победе, владају 20-30 година и онда настаје замор материјала“, сматра Вуковић.
На питање какав развој догађаја предвиђају после локалних избора, Ненад Кецмановић каже да не очекује да ће бити неких значајнијих промена, јер је коалиција окупљена око СНСД-а убедљив победник, а успеси опозиције симболични. Срђан Перишић верује дотле да ће бити покушаја дестабилизације актуелне власти.
„Време које је пред нама одговара западном фактору. Додик је увек говорио да српске странке треба да имају један глас и да се обједине како у наступу у Сарајеву, тако и пред страним фактором. СДС, која је заправо поражена на овим изборима, можда је и размишљала у том смислу 2014-2015, али је ПДП скренула СДС са правца обједињеног наступа. ПДП је оштро против тога и ја даље њу видим као политичку опцију у РС, која ће у спољној димензији играти онако како западни интерес тражи. Не верујем да ће ПДП имати успеха, али има простора да дестабилизује актуелну власт у Српској“, упозорава Перишић.
Прочитајте још: