У својој објави на фејсбуку Пашињан је навео главне тачке „мапе пута“: обнављање преговарачког процеса у формату копредседавајућих Минске групе ОЕБС-а, а приоритет је утврђивање статуса Нагорно-Карабаха; повратак становника Карабаха својим кућама, обнављање стамбеног фонда и инфраструктуре Нагорно-Карабах и Јерменије; обезбеђивање социјалних гаранција породицама погинулих, решавање проблема рањених, ослобађање заробљеника, психолошка рехабилитација „учесника у рату и друштва у целини“.
У плану је такође и реформа Оружаних снага, борба против пандемије, оживљавање економије, решавање демографских проблема, измена бирачког закона, усвајање закона о странкама и оснивање институције специјалног суда као првог корака ка формирању антикорупцијског суда.
„Главни циљ свега овога јесте да се осигура демократска стабилност Јерменије“, написао је Пашињан.
Према проценама власти, за реализацију свега наведеног ће бити потребно око пола године. Пашињан намерава да представи извештај о урађеном 2021. године.
Подсетимо, у Јерменији се од 10. новембра одржавају протести, након што је Никол Пашињан потписао са Азербејџаном и Русијом декларацију о примирју. Демонстранти сматрају да је тај споразум издаја и траже да премијер Никол Пашињан поднесе оставку.
Прочитајте још: