„Не сматрам да је питање (Нагорно-Карабаха) решено без учешћа САД, јер је став три копредседавајуће земље Минске групе ОЕБС-а – Русије, САД и Француске, који је у последњих месец дана пред потписивање споразума 9. новембра више пута излаган и на нивоу председника, министара, специјалних представника копредседавајућих земаља, став у корист хитног прекида крвопролића и израде механизма контроле прекида ватре ипак политички, психолошки деловао на ситуацију“, рекао је Лавров.
Он је додао да САД и Француска имају утицај на земље региона.
„Стога, иако ти апели нису били 'стављени на папир' у то време, ипак су одиграли важну политичку улогу у стварању услова за то да на крају споразум, који је договорен захваљујући титанским напорима руског председника лично, проради. И он функционише“, рекао је министар.
Лавров је рекао да је жалостан осећај „повређеног поноса“ који се понекад омакне представницима САД и Француске на тему сукоба у Нагорно-Карабаху.
„Током мојих контаката са америчким и француским колегама, исто као и за време контаката председника Макрона и председника Путина на тему Нагорно-Карабаха последњих дана ипак се провлачи осећај повређеног поноса. И то је жалосно“, закључио је Лавров.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
Прочитајте још:
- Лавров с колегама из Јеревана и Бакуа о Споразуму за Карабах, мировњацима
- Русија формира центар за хуманитарно реаговање у престоници Карабаха
- Путин: У Карабаху 4.000 жртава, Споразум зауставио крвопролиће