Санкције прете интернет ресурсима који цензуришу држављане Русије и руске медије на основу националности, професије и вероисповести или који ограничавају приступ информацијама од друштвеног значаја на територији Русије, наводи се у документу.
Нацрт закона уводи статус „власника информативног ресурса, умешаног у кршење основних људских права и слобода, права и слобода грађана Русије“. Генерални тужилац, у договору са Министарством спољних послова Русије, такав статус може доделити власнику информативног ресурса који, између осталог, допушта дискриминацију садржаја руских медија. Таква одлука може бити донета и уколико је на интернет платформи ограничен приступ информацијама од друштвеног значаја „на основу језика, националности или у вези са увођењем санкција против Русије и њених држављана".
У складу са законом, страним интернет ресурсима који цензуришу руске медије прети блокирање, успоравање интернет саобраћаја и административне казне од неколико хиљада до три милиона рубаља.
Раније је објављено да је „Роскомнадзор“ упутио писмо компанији „Гугл“ са захтевом да укину ограничења која су увели против јутјуб канала „Соловјов лајв“, чији се видео-снимци од октобра не појављују на картици „У тренду“. Руски надзорни орган је ситуацију окарактерисао као „покушај ограничавања ширења садржаја популарног руског аутора“.
Раније је „Роскомнадзор“ упутио захтеве компанијама „Фејсбук“, „Твитер“ и „Гугл“ са захтевом да укину цензуру. Како се наводи, тренутне те платформе ограничавају приступ садржају око 20 руских медија, међу којима су РИА „Новости“, РТ, Спутњик и „Русија 1“.
Поред тога, „Јутјуб“ је раније блокирао налоге канала „Цариград“, информативних агенција „Ана њуз“ и „Њуз фронт“, а такође је обрисао налог једног од главних кримских ТВ канала „Крим 24“. „Гугл“ је такође на територији Русије ограничио дистрибуцију филма Александра Рогаткина „Беслан“.
Прочитајте још:
- Фејсбук, Твитер и Јутјуб појачали цензуру руских медија
- Русија тражи од Твитера да објасни зашто у резултатима претраге нема налога РИА Новости