„Тачно је да цифре расту и код деце и код наставника, али је важно због јавности да се зна да тај проценат не прелази два одсто од укупног броја деце у предшколским установама, основним и средњим школама, а исти проценат је отприлике када гледамо укупан број просветних радника“, рекао је Ружић у интервјуу за „Блиц“.
Ружић је указао да су епидемиолошка испитивања показала да су се ученици у највећој мери инфицирали у породичним и другим контактима, не толико у школи, што говори о, како је истакао, дисциплинованим ученицима и просветним радницима.
„Не постоји размишљање о затварању школа. Уколико епидемиолошка ситуација буде драстично промењена и у складу са прописаним протоколима таква да је потребно променити модел васпитно-образовног процеса, могуће је онда да се на кризном штабу буде разматрала идеја о преласку на онлајн наставу. Свакако смо спремни за реакцију на дневном нивоу, што и чинимо“, рекао је министар просвете.
Говорећи о предлозима за продужење зимског распуста, Ружић је прецизирао да је ту заправо у питању предлог да се зимски распуст помери, обзиром да су распусти у АП Војводини и остатку Србије различити.
„И о томе се разматра на седницама Кризног штаба. Уколико се одлучимо за то, имамо све услове да ученици заврше школску годину, при чему је систем наставе на даљину сигурна основа у сваком неповољном епидемиолошком периоду“, навео је Ружић.
Министар просвете је додао да школске управе координирају са локалним кризним штабовима и да се спрам тога доносе и одређене мере у посебним појединачним случајевима.
Прочитајте још: