„Главни закључак је да је у потпуности потврђен значај и безалтернативност споразума, који су постили Русија, Азербејџан и Јерменија 9. новембра“, рекао је Лавров.
Он је додао да је тај споразум „зауставио крвопролиће и положио темеље за дугорочно решење ситуације око Нагорно-Карабаха“.
„Документ у потпуности одговара интересима и азербејџанског и јерменског становништва у том региону“, сматра шеф руске дипломатије.
Лавров је након састанка рекао да се ставови Русије и Азербејџана о потреби стварања услова за успостављање међуверског, међуетничког мира, суживота у потпуности подударају.
„Председник Азербејџана је данас посебну пажњу посветио потреби доследне, савесне реализације свих елемената заједничког, трилатералног споразума о Карабаху“, рекао је Лавров.
Он је такође рекао да постоје покушаји да се доведе у питање споразум о Карабаху.
„Ми такође примећујемо да постоје покушаји да се доведу у питање ти споразуми. Али ја сматрам да се они неће овенчати успехом, пре свега јер су земље које копредседавају Минском групом ОЕБС-а, а то су, поред Русије, Француска и САД, више пута наглашавале да постоји потреба да се проблеми у Нагорно-Карабаху решавају на основу тих истих принципа који се сада материјализују у развоју и спровођењу трилатералне заједничке изјаве“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, споразум лидера је усмерен на то да се реализују услови који су сада створени, а чија ће реализација омогућити људима, који су ту одувек живели, да се врате суживоту.
„Вратити се животу раме уз раме, независно од етничког порекла, независно од верских уверења, у миру и сигурности – то је најважније“, поручио је руски министар.
Руска делегација у саставу министра одбране Русије Сергеја Шојгуа, министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова, заменика председника владе Русије Алексеја Оверчука, министра здравља Русије Михаила Мурашка, шефице „Роспотребнадзора“ Ане Попове данас је, након Јерменије, допутовала и у Баку.
Подсетимо, лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 9. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
Прочитајте још:
- Алијев похвалио спровођење споразума о Карабаху
- На састанку Лаврова и Пашињана само јерменска застава, МИП објашњава зашто