То чини вакцину „Астра зенеке“ најмање ефикасном међу четири вакцине које су овог месеца објавиле податке о својој ефикасности.
„Фајзер“ је 9. новембра саопштио да је његова вакцина више од 90 одсто ефикасна против ковида 19. „Модерна“ је 16. новембра саопштила да је њена вакцина ефикасна 94,5 одсто. Вакцине и „Фајзер“ и „Модерне“ засноване су на новој месинџер РНА технологији.
Руска вакцина „Спутник V“ показала је 11. новембра ефикасност од 92 одсто током треће фазе клиничких испитивања. „Спутник V“ користи хумане аденовирусе, који обично узрокују прехладу, као носаче за испоруку гена из шиљка корона вируса у људску ћелију. Ова технологија се интензивно користи деценијама и показала је сигурност код више од 10 милиона људи вакцинисаних хуманим аденовирусним вакцинама.
Вакцина „Астра зенека“, чија је ефикасност пријављена у недељу, такође спада у класу вакцина заснованих на аденовирусним векторима, али британска компанија користи аденовирус шимпанзе за изградњу својих вектора.
Ово решење има за циљ да помогне у превазилажењу постојећег имунитета на хумани аденовирус, међутим то ће бити први пут у историји да ће се нехумани вирус шимпанзе користити као вектор за производњу вакцине. Није било дугорочних студија које би могле да потврде сигурност ове технологије.
То изазива забринутост због поузданости вакцине „Астра зенеке“ и могућих нежељених ефеката. Такође, постоји забринутост повезана са чињеницом да су многе људске болести узроковане вирусима животиња.
Недавна анкета коју је спровела међународна агенција за анкетирање „Ју гов“ у 11 земаља са комбинованих 30 процената светске популације, открила је да би девет од десет људи радије примили вакцину засновану на хуманом аденовирусу од аденовирусних платформи шимпанзи.