Већина модела повезује се са интернетом, можете њима да управљате помоћу апликације са свог телефона, скенирају просторије и тачно знају шта, где и када да почисте, преноси портал Зимо.
Ипак, сва та додатна технологија чини их и рањивијима на сајбер нападе. Да су роботски усисавачи проблематични, показало је истраживање са Универзитета Мериленд.
Истраживачи су прикупљали податке из ласерског навигационог система усисавача (то је онај систем који им говори где се налазе у просторији и спречава да се залете и ударе у ствари).
Податке су анализирали, и успели су, уз помоћ неколико различитих техника, да дођу до снимка разговора и ТВ програма који се одвијао у просторији у којој је усисавач радио.
Ово истраживање показалио је да било који уређај који користи Лидар (технологију за навигацију која помоћу ласера мери различите удаљености око уређаја), може бити хакован и коришћен за прикупљање аудио записа, чак и ако нема микрофон у себи.
Дакле, ваш робот усисавач могао би да вас прислушкује, а да ви тога нисте ни свесни. Наиме, већина тих паметних усисавача мапе по којима се креће складишти у "клауд", што их чини рањивим на сајбер нападе, а самим тим је и ваша безбедност угрожена.
Такође, због чињенице да људи због читаве ситуације раде углавном од куће, ови усисивачи могу да постану веом аефикасно средство, како за идустријску шпијунажу, тако и за крађу осетљивих приватних података, попут банковних.
За сваки случај, најбоље би било да поверљиве разговоре водите у просторијама где нема паметних усисивача, додаје портал.