Зајмодавци у еврозони борили су се да остваре знатан профит током последње деценије, након глобалне финансијске кризе 2008, уз јачи регулаторни надзор и ниске каматне стопе. Међутим, недавна криза изазвана вирусом корона – додатно је погоршала стање, и то ће се осећати током наредних месеци, наводи ЕЦБ.
„Очекује се да ће профитабилност банака остати слаба“, рекао је Луис де Гиндос, потпредседник ЕЦБ-а.
Ако банка стално бележи низак профит, то би могло наштетити њеној способности да позајмљује новац предузећима и појединцима. Укупна профитабилност банкарског система такође одражава „здравље“ те економије.
Очекивања на тржишту указују на укупан принос на капитал (РОЕ) – меру профитабилности банкарства - од 1,7 одсто ове године, праћен са 3,1 одсто и 5 одсто 2021. и 2022. године, респективно. РОЕ банака у еврозони износио је око 6 одсто у јуну 2019. године, према подацима Европске централне банке.
Међутим, „с недавним поновним растом инфекција и новим мерама за сузбијање заразе, вероватно ће прогнозе профитабилности бити ревидиране наниже, јер је такође неизвесно када ће вакцина бити доступна за већи део популације“, упозорила је ЕЦБ у свом извештају.
Пандемија и наредбе о остајању код куће умањиле су економску активност, што је заузврат ограничило финансијски систем. Потрошачи и предузећа остају опрезни када је реч о расходима, а планирана улагања се стопирају.
Три фармацеутске компаније недавно су најавиле да ће њихове вакцине против ковида 19 бити спремне за дистрибуцију у наредним недељама. Ипак, још увек постоји одређена неизвесност када ће почети вакцинација, који делови популације ће је добити први и, што је још важније, када ће се економије вратити на нормалан ниво активности.
ЕЦБ у извештају даље наводи следеће:
„Слаба профитабилност, која је у току, могла би ометати способност банака да подрже кредитирање реалне економије у наредним месецима, посебно што се очекује да ће каматне стопе остати ниске током значајног периода који долази.“
Банкарски систем се сматра кључним елементом који подржава економски опоравак након пандемије. Многа предузећа ће тражити нова средства за обнову свог рада након месеци проведених у приправности. Међутим, очекује се да ће каматне стопе остати ниске, док ЕЦБ наставља са својом „ултралабавом“ монетарном политиком.
Прочитајте и: