„Забринути смо због политике ‘западњака’ за успостављањем контроле над међународним организацијама, све до приватизације њихових секретаријата. Када то не успева, покушавају да замене колективни рад у универзалним форматима састанцима у уском кругу, где сви који се слажу са ‘западном’ политиком доносе одлуке које се затим издају као мултилатералне и обавезујуће“, рекао је Лавров на заједничкој конференцији за новинаре након састанка са својим белоруским колегом Владимиром Макејем.
Руски министар нагласио је да ће бити „тешко приморати нас да живимо по таквим правилима“.
Сарадња са европским структурама
Русија тренутно не размишља о томе како да сарађује са структурама Европске уније, већ жели да схвати да ли уопште има сврхе да се њима сарађује у њиховом садашњем облику, додао је Лавров.
„Ми са своје стране више не размишљамо о томе како да водимо послове – као и обично или не, већ, уопште, желимо да схватимо да ли има сврхе сарађивати са бриселским структурама све док оне раде у свом садашњем виду“, истакао је Лавров.
Приметио је да односи са ЕУ тренутно нису лаки.
„Разлог је у непартнерском и често непријатељском понашању низа земаља ЕУ, које добијају одобрење целе Европске уније“, прецизирао је министар.
Лавров је нагласио да многе земље Европске уније нису у стању да одустану од „арогантне навике да разговарају са другима са позиције силе“.
„Ова навика ограничава могућности успостављања међусобно уважавајућег, равноправног дијалога. Чак су и учесници Источног партнерства подељени у категорије. У групу земаља ‘друге класе’, чија сарадња може фактички бити замрзнута, заједно са Азербејџаном и Јерменијом, стављају и Белорусију“, додао је он.
Лавров је у посети Минску. Он је разговарао са Макејем и председником Белорусије Александром Лукашенком. Руски министар стигао је у белоруску престоницу у среду увече како би учествовао на заједничком састанку колегијума руског и белоруског министарства спољних послова.
Прочитајте још: