„Залагаћу се за повлачење групе руских војника из Придњестровља. То је званични став Молдавије који се није мењао и ја ћу га наставити. Ту нема ничег новог. Све наше владе су имале такву тачку гледишта. Та оперативна група треба да се повуче, муниција да се изнесе. Врло је важно обновити територијалну целовитост и независност Молдавије“, рекла је Маја Санду у интервјуу телевизији „Молдова 1“.
Нова председница је раније саопштила да „меки приступ“ на преговорима о решењу придњестровског конфликта није био ефикасан. Она сматра да статус региона, након реинтеграције још увек треба тражити. Она се успротивила предлогу бившег председника Игора Додона о федерализацији Молдавије.
Ситуација у Придњестровљу
Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом.
После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија која није под контролом Кишињева.
Ове године се навршава 28 година од почетка мировне операције у Придњестровљу. Мир у зони сукоба одржавају 402 руска војника, 492 придњестровска, 355 молдавских и десет војних посматрача из Украјине.
Мировњаци обављају службу на 15 контролних пунктова, који се налазе на кључним деоницама зоне безбедности. Поред тога, они чувају складишта са 20.000 тона муниције у Колбасну које је ту пребачено након повлачења совјетских снага из европских држава.
Прочитајте још: