Стручњаци су прокоментарисали саопштења о резултатима друге привремене анализе података клиничке студије "Спутњик V" који су показали ефикасност вакцине од 91,4 одсто, 28 дана после вакцинације и више од 95 одсто ефикасности после 42 дана.
„Подаци показују да је вакцина прилично ефикасна. Ови подаци се поклапају са онима које смо видели код других вакцина“, изјавио је професор фармакоепидемиологије Лондонске школе за хигијену и тропску медицину Стивен Еванс.
Он је нагласио да показатељи „Сутњик V“ и других вакцина шаљу „заиста важно саопштење за научнике у области здравства у целом свету“ о могућностима борбе против ове болести уз помоћ вакцинисања.
„Не видим разлог за сумњу у резултате… Слажем се да су првобитни резултати изазивали сумњу, али ја мислим да је то зато што су били неосновани. Објавили су их прерано. Мислим да ће то бити корисна вакцина“, нагласио је професор вирусологије британског универзитета Рединга Јен Џонс.
Како је саопштила телевизија, позитивне оцене научника засноване су на информацији о поновљеним успешним манифестацијама „методе аденовируске испоруке“ на коју се базира вакцина коју је направио научни институт „Гамалеја“. При томе раније није било познато да ли ће вирус корона показати отпор, нагласила је телевизија. Ипак, према речима Еванса, позитивни резултати других фармацеутских компанија убеђују да руски препарат има перспективу.
„Сада имамо четири вакцине које су ефикасне, што је много више него што смо икада имали против сиде или малерије“, рекао је Еванс.
Еванс је скептичан однос у свету против руске вакцине објаснио „већом транспарентношћу“ процеса у САД и Европи.
„Ми не знамо колико пажљиво се прате њихова истраживања и колико пажљиво се о њима саопштава. Ипак, државе које је купују верују да је Русија успела нешто да направи“, додао је он.