„Разговарали смо о две вакцине које су већ регистроване у Русији, а трећа је на путу, и разговарали смо о томе како суседи Уругваја, друге латиноамеричке земље, преговарају о вакцини ‘Спутњик V’ – то су Аргентина, Бразил, Мексико и Перу“, рекао је Лавров.
Вакцина „Спутњик V“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина је развијена на добро проученој и провереној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.
Тренутно је одобрена и спроводи се трећа фаза клиничких испитивања у Белорусији, Уједињеним Арапским Емиратима, Венецуели и бројним другим земљама. Више од 50 земаља послало је захтев за преко 1,2 милијарде доза вакцине „Спутњик V“. Вакцину ће за снабдевање на страним тржиштима производити међународни партнери Руског фонда за директне инвестиције у Индији, Бразилу, Кини, Јужној Кореји и другим земљама.
Прочитајте још:
- Путин: На десетине земаља заинтересовано за заједничку производњу руских вакцина против короне
- Индија производи 100 милиона доза руске вакцине „Спутњик V“
- Запад коначно почео да примећује ефикасност руске вакцине „Спутњик V“