Због погоршања епидемиолошке ситуације у Србији и очекиваног масовног доласка Срба из дијаспоре уочи новогодишњих и божићних празника, медицински део Кризног штаба јуче је на седници, између осталог, предложио да сви који улазе у Србију са собом морају да имају негативан ПЦР тест на вирус корона не старији од 48 сати.
Срби из дијаспоре и негативан ПЦР тест
Члан штаба, епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је да пооштравање мера мора да буде усклађено с правним прописима и Уставом наше земље, те да ће их Влада Србије саопштити тек након консултације с правним стручњацима.
Научни сарадник Института за међународну политику и привреду др Милош Јончић предочио је за Спутњик да Закон о заштити становништва од заразних болести, који дефинише здравствени надзор, омогућава спровођење здравствених прегледа и епидемиолошких испитивања особа које су биле у контакту с оболелима, клицоношом или су боравиле у жаришту заразних болести.
То значи да, по Закону, Република Србија може да захтева негативан ПЦР тест од свих особа које желе да уђу у нашу земљу, па и својих држављана.
„С обзиром на то да наши држављани који долазе из држава ЕУ, долазе са територије на којој постоји жариште заразне болести, јер је проглашена пандемија ковида 19, на основу Члана 2 овог Закона, а тачке 17, предвиђена је могућност захтевања здравствених прегледа особа за које се сумња да су заражене“, објашњава Јончић.
Међутим, Јончић указује и на то да по Уставу Србија не може да својим држављанима забрани повратак на своју територију, али може да одреди услове повратка.
„Решење државе може да буде да држављани Србије уђу на територију наше земље, али уз обавезу боравка у кућном карантину до момента док се не добије негативан ПЦР тест. Може да се омогући да држављани ураде ПЦР тестирање код нас, али у том случају је неопходно да буду у тзв. кућном карантину, који је предвиђен последњим изменама и допунама Закона“, сматра Јончић.
Ипак, он је додао да повратак наших људи из дијаспоре може да буде и забрањен увођењем ванредног стања, на основу ограничавања слободе кретања.
Негативан ПЦР тест за улазак у земљу захтевају и Шпанија, Италија, Грчка...
Српски пасош — домаћи туриста
Извесно је да би захтевање негативног ПЦР теста при уласку у Србију умањило број људи који би се за празнике из иностранства вратио у нашу земљу, а заједно с њим смањио би се и уплив новца. За колико би се тачно те бројке смањиле — тешко је рећи.
В.д. директора Туристичке организације Београда Миодраг Поповић предочио је да се сви људи који имају наш пасош третирају као домаћи туристи, па због тога није могуће издвојити оне који су дошли из дијаспоре.
„Ми само имамо поделу на домаће и стране госте и то на основу података о пријављеном боравку у Београду. Нажалост, немамо ниједан податак којим бисмо могли да поткрепимо да ли их је било више, мање или исто. На годишњем нивоу, пре ковида, однос је био 85 одсто страних према 15 одсто домаћих гостију у Београду“, предочава Поповић и напомиње да за Нову годину у Београду неће бити великих манифестација.
Да вирус корона није спречио људе да посећују Србију ове године, показују последњи подаци Туристичке организације Србије, према којима је, закључно са октобром, нашу земљу посетио 3,1 милион туриста.
Остварено је 8,7 милиона ноћења — шест одсто више него у истом периоду прошле године. Број долазака туриста у нашу земљу овог новембра био је за 15,2 одсто већи него пре годину дана, преноси Танјуг.
Ипак, према најновијем извештају Народне банке Србије, у првих пет месеци ове године прилив по основу дознака из иностранства износи милијарду евра. Тај износ је мањи за 23,8 одсто или 328,7 милиона евра у односу на исти период 2019, пише РТС.