Та странка је синоћ поставила ултиматум македонском премијеру Заеву да до краја дана јавно обавести о тајним преговорима који су се, како тврде, водили током прошлог викенда у Софији, јер ће у супротном блокирати зграде владе и МСП.
Председник ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски је изјавио да се тренутно живи у историјским тренуцима у којима се одлучује о будућности те земље, када понуђена решења отварају веће проблеме и представљају сметњу за будућност, објавио је портал „Плусинфо“.
Он је позвао грађане да се масовно окупе на данашњем, како је навео, непартијском протесту.
„Молим све да имају разумевање за све оно што данас радимо јер, ако данас не успемо, плашим се да неке будуће генерације неће имати могућност да поправе грешку коју су данас направили Зоран Заев и владајући Социјалдемократски савез“, казао је Мицкоски и позвао политичаре да не покушавају да задиру у македонски идентитет, језик, посебност, историју, традицију и обичаје.
„Немојте ни случајно да задирете, нити да помислите да се откажете од македонске мањине у нашем источном суседу јер ту хартију коју будете потписали биће безвредна. Наредна влада која ће бити влада јединства ту исту хартију не намерава да поштује“, закључио је Мицкоски.
Опозиција је започела са протестима испред владе у Северној Македонији након што је Заев у интервјуу за бугарску агенцију БгНес рекао да његова земља и Бугарска имају заједничку историју од које су настале македонски народ и бугарски народ, као и македонски језик и бугарски језик.
Заев је у истом интервјуу тврдио да Бугарска није била окупатор на територији данашње Северне Македоније за време Другог светског рата, већ да је била само администратор, пренео је Танјуг.
Интервју је уследило након што је Софија блокирала почетак приступних преговора Скопља са ЕУ.
Софија захтева од македонских власти да одустану од претензија за македонску мањину у Бугарској, да у документима ЕУ се не наводи македонски језик, већ официјелни језик према Уставу Северне Македоније и да у преговарачком оквиру за ту земљу буде садржан и такозвани путоказ који ће јасно и временски дефинисати спровођење одредаба из Споразума о пријатељству које су те две земље потписале 1. августа 2017. године.
Прочитајте још: