Научник истиче да, са друге стране, није могуће добити довољно информација о вакцини, с обзиром на то да Европска комисија још није одобрила ниједну вакцину против короне, преноси Бугарски национални радио.
Према његовим речима, влада треба да обавести становништво о томе да ли је реч о стандардној регистрацији вакцине или ће пацијенти морати да потпишу документ у коме ће вакцина бити означена као експериментална, јер вакцине против короне нису прошле све фазе испитивања.
„То што је Народна скупштина, Савет министара или неки други орган власти решио да ће се извршити вакцинација ништа не значи, ако то није одобрила Национална агенција за лекове (агенција при Министарству здравља) и ако тај лек није регистрован. То није путер, јогурт или неки други увозни производ. Постоји много питања о којима би требало званично дискутовати и прокоментарисати“, сматра научник.
Премијер Бугарске Бојко Борисов је средином новембра објавио да Бугарска, као и свака друга чланица ЕУ, издваја средства за све вакцине које се праве на територији ЕУ. Према речима министра здравља Костадина Абгелова, очекује се да ће вредност вакцине, заједно са испорукама и чувањем прећи 256 милиона евра. Биће купљено укупно 12-13 милиона доза. Јуче је премијер објавио о формирању Координационог центра који ће се бавити испорукама и начином вакцинације становништва. Првобитно ће бити вакцинисане осетљиве групе и медицински радници. На данашњем заседању парламента већина посланика је подржала предлог владе да започне преговоре о куповини вакцина компанија „Фајзер“, „Бионтек“, „АстраЗенека“, „Санофи“ и „Јансен“.
Прочитајте још: