„За време претходне америчке администрације појавило се питање у вези са С-400. Председници Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп водили су добар дијалог и имали искрене односе, дискутовали су о свим проблемима. Нажалост, проблем је остао. Предлагали смо Америци формирање радне групе за С-400 под покровитељством НАТО-а, који је подржао ту идеју да процени нашу бригу и став поводом тих система. Али су САД одбиле тај предлог“, рекао је министар током обраћања на међународном форуму „Медитерански дијалози“.
Према његовим речима, док се Турској постављају питања о С-400, нико не подсећа САД и друге савезнике зашто 10 година нису продавали ПВО системе и зашто су повукли комплексе Патриот, када су Турској посебно били потребни.
„Све што нам је потребно од актуелне или будуће администрације је да учествује у решењу питања путем дијалога уместо језика претњи и санкција“, додао је Чавушоглу.
Подсетимо, САД не одустају од покушаја да натерају Турску да се одрекне руских ракетних система С-400. Због чињенице да Турска не попушта под притиском, Вашингтон је Анкару искључио из америчког програма за производњу бомбардера пете генерације Ф-35.
Поред тога, САД прете Турској због куповине С-400 увођењем низа једностраних санкција, али не журе са предузимањем ових корака, јер се плаше даљег заоштравања односа са кључним савезником у НАТО-у, а Анкара упозорава да примена таквих ограничења неће остати без одговора.
У Анкари, међутим, истичу да уместо критика због тога што је купила руски ПВО систем С-400, Турска од НАТО очекује алтернативно техничко решење. Турска је раније већ тестирала противавионске ракетне системе С-400 у области Синоп, што је потврдио и председник те земље Реџеп Тајип Ердоган.
Прочитајте још: