„На делу је правно безакоње. За кршење санкционог режима прети затворска казна до осам година или новчана казна. Обим репресије је такав да схватамо да се овде не ради само о иницијативи Летоније“, рекао је Стариков.
Он је навео да је раније данас Фејсбук блокирао страницу Балтњуз, без образложења, а да ових дана портал у Лондону није могао да добије новац јер је рачун био блокиран.
„А данас смо сазнали о претресима и привођењима наших новинара. Познато нам је за најмање шест новинара, неке од њих не могу да добијем“, рекао је он.
Подсетимо, новинари на порталима Балтњуз и Спутњик Летонија су оптужени на основу Члана 84. Кривичног закона Летоније који се односи на кршење санкција ЕУ, а предвиђене су казне од новчане до затворске.
„Држављани Летоније оптужени су да крше режим санкција ЕУ јер раде за агенцију ‘Русија севодња’. Према тумачењу Литваније, Летоније и Естоније персоналне санкције ЕУ које су уведене против генералног директора агенције Дмитрија Кисељова 2014. године проширују се и на агенцију ‘Русија севодња’ “, наводи се у саопштењу Спутњика за земље у непосредном суседству Русије.
Европска унија је 17. марта 2014. године увела санкције против низа физичких и правних лица у светлу догађаја у Украјини, укључујући и Кисељова.
Портал Балтњуз и Спутњик Летонија су у саставу руске агенције „Русија севодња“.
Привођења новинара
У међувремену, летонска новинарка и активиста странке Руски савез Летоније Ала Березовска је написала на Фејсбуку да је летонска Служба државне безбедности привела неколико новинара који се залажу за поштовање права рускојезичног становништва републике и да у њиховим кућама извршен претрес.
Како је навела, реч је о Андреју Јаковљеву, познатом летонском новинару и публицисти, аутору више документарних филмова и Владимиру Линдерману, такође публицисти.