Антигенски брзи тестови ове компаније спадају у класу имунохроматографских брзих тестова, попут тестова за трудноћу или тестова на окултно крварење, а резултати се очитавају визуелно у року од 15 минута. Брис се узима назално и ови тестови ускоро би требало да буду доступни за дистрибуцију.
Српски тестови за брзо откривање инфекције вирусом корона
„У тренутној фази заразе код пацијента је јако битно брзо одредити има ли вируса, чак и ако је смањена осетљивост теста у односу на ПЦР, а јесте. ПЦР је златни стандард у односу на антиген и свакако треба резултат брзог теста, поготово ако је негативан, а пацијент има симптоме, проверити и ПЦР-ом. Можда је мали ниво вируса, можда брис није добро узет, није добро екстрахован након тога, па је онда негативан резултат, много је фактора ризика у добијању лажно негативног резултата. Али је свакако брза метода и ефикасна и можете велики број пацијената да решите прилично добро за кратко време“, објашњава Саша Тричковић, оснивач и директор „Неомедике“.
Он подвлачи да тестови које је развила његова компанија нису доступни за државни здравствени систем, јер се набавка обавља искључиво кроз тендере и јавне набавке, али да би били спремни да своје производе пласирају на домаће тржиште уз адекватно проширење капацитета. Цена ових тестова за масовну употребу, према његовим речима, била би много нижа од оне коју Србија плаћа иностраним добављачима.
Нишки тестови могу да задовоље домаће потребе
„За сада је прогнозирана производња брзих тестова 10.000 дневно у једној смени, кажем у једној, јер би за више требало повећати број запослених и увести другу и трећу смену, тако да бисмо вероватно могли да покријемо приличан део Србије, ако не и целу. С тим што имамо обавезе и према инопартнерима и уговоре које склапамо за антигенске тестове са њима, тако да све то треба уговорити“, указује Тричковић.
Први српски тест на корону „Наиса“ ова компанија развила је кроз унапређење такозване Елиза методе. Овим тестом који се узоркује из крви, између осталог се утврђује тачан ниво антитела у крви, што је од великог значаја за лечење крвном плазмом.
„Доста смо дубоко ушли у проблематику ковида и ова трећа класа коју смо развили, ИГА класа, направила је прилично занимање стручне јавности не само наше, већ и светске, јер није много компанија развило ову класу, поготово не на овакав начин како смо ми то све уврстили кроз један систем и кроз један низ вредности, где се на много лакши начин добија предвиђање тока болести. Многе се установе и универзитети у свету баве овом проблематиком и много је писања стручне јавности у том делу, а наш тест је ту стварно ултрасензитиван и даје фантастичне резултате“, каже саговорник Спутњика.
Предвиђање тока болести
Поред ИГА класе којом се може предвидети ток болести код пацијента, „Наиса“ метод укључује и инфективну ИГМ класу којом се утврђује присуство инфекције и већ поменуто утврђивање тачног нивоа антитела кроз ИГГ класу.
Резултати „Наиса“ тестова готови су за сат и по времена, а један апарат може да обради 30 узорака истовремено, каже нам Тричковић. Прецизност ових тестова, додаје он, у односу на постојеће тестове исте врсте већа је за 100 до 500 пута, што је резултат унапређења златног стандарда који је до сада представљао Елиза метод.
Тричковић закључује да иако је његова компаније извозно усмерена, стоји на располагању Србији, јер је увек добро имати више од једног добављача када су у питању велике количине тестова који су потребни здравственом систему.
О епидемији вируса корона у Србији за Спутњик је говорио и др Предраг Кон