„Наставићемо да јачамо наш однос, посебно у областима војне сарадње и одбрамбене индустрије. Поздрављамо иницијативу за стварање „Кримске платформе", написао је политичар на Твитеру.
#NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Karadeniz Bölgesinde Güvenlik konulu oturumuna Ukrayna DB Dmytro Kuleba ile birlikte katıldık. #Ukrayna ve #Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan desteğimizi bir kez daha vurguladık.@NATO pic.twitter.com/3D5x0HxcUN
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) December 2, 2020
Украјинске власти раније су најавиле стварање „Кримске платформе“ за координацију међународних напора усмерених на повратак Крима Украјини и заштиту права становника полуострва, који су, према Кијеву, прогоњени.
Председник Украјине Владимир Зеленски више пута је изјавио да је о овој иницијативи разговарао са представницима Европске уније, Велике Британије, Канаде, Турске и другим партнерима и тврди да су „многи од њих спремни да се придруже и активно учествују“.
На Криму се идеја Зеленског о његовом повратку у састав Украјине упоређивала са сном о лету на Месец. Дакле, према председавајућем државног савета републике Владимиру Константинову „ово је нереална идеја, то је као да су приоритет летови на Месец“.
После државног удара у Кијеву у фебруару 2014. године, власти Крима и Севастопоља одлучиле су да одрже референдум о поновном уједињењу са Русијом. На гласању које је одржано 16. марта исте године, учествовало је више од 80 процената оних који имају право гласа.
За поновно уједињење са Русијом гласало је 96,7 процената, односно 95,6 процената становника Крима и Севастопоља.
Председник Русије је 18. марта потписао споразум о прихватању Републике Крим и Севастопоља у састав Руске Федерације, а 21. марта документ је ратификовала Савезна скупштина. Упркос убедљивим резултатима референдума, Кијев је одбио да призна Крим као део Русије.
Прочитајте још:
- Кримски посланик: Идеја Кијева о стварању нове платформе о статусу полуострва бесмислена
- Кримска платформа — нови пројекат Вашингтона и Кијева са једним циљем
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10153509