Суноврат СДА кулминирао је губитком избора у готово свим већим градовима Босне и Херцеговине. Посебно болан био је пораз СДА у Сарајеву, где их је поразила опозициона „четворка“ састављена од номинално грађанских странака са једне стране, а са друге, од властитих отпадника, односно „мангупа у њиховим редовима“.
„Најмоћнија жена Балкана“ — синоним за бахатост
Себија Изетбеговић, супруга лидера странке Бакира, виђена је као главни кривац за расуло у СДА. „Сигурно најмоћнија жена Балкана“, како је назива „Слободна Далмација“, Себија Изетбеговић позната је по бројним инцидентима, а у Босни је њено име одавно постало „синоним за бахатост“.
Међутим, без обзира на бројне „испаде“ и бахатост Себије Изетбеговић, СДА је генерално једна окоштала структура која већ дуго иде низбрдо и њихова подршка у бирачком телу је све мања и мања, оцењује за Спутњик политиколог Војислав Савић.
Према његовим речима, пораз СДА на изборима у Сарајеву последица je једног природног процеса који већ дуго траје и зато не представља никакво изненађење.
„СДА је иначе изашла из рата као партија са великим бројем утицајних људи на локалу. Међутим, Бакир Изетбеговић је дошао на чело те странке не толико својом заслугом, колико због чињенице што представља најмању опасност за појединачне моћнике и као некакав најмањи заједнички садржилац због легата његовог оца унутар бошњачког политичког бића“, сматра Савић.
Бакир Изетбеговић — неспособан лидер способан за сплетке
На темељу тога он је био на челу странке али очигледно се није показао као способан и функционалан лидер и до сада су из позадине неки други људи управљали том странком, додаје наш саговорник.
Међутим, како моћ странке опада, тако ће све већи број појединаца све брже и лакше узимати излазну карту из СДА. То се већ десило и неки од тих људи су водећи у структурама и опозиционој „четворки“, која је преузела власт у кантону Сарајево, а Савић је уверен да ће се то све више и више виђати у наредном периоду.
Да би скренула пажњу са пропасти на изборима, СДА је организовала хапшење Бошњака у Сребреници, што је „један манипулаторски потез који има за циљ да изврши притисак на ЦИК да поништи изборе“, оцењује Савић.
Поништавање избора у Сребреници било je увод у нову политичку кризу у БиХ, што је потез очајника, „који кад се суочи са поразом, не може другачије да реагује него сплеткама и директним мешањем у изборну вољу грађана“, сматра Савић.
„Династија Изетбеговић“ — одраз политичке културе Бошњака
Династичку структуру СДА Савић објашњава политичком културом Бошњака која још увек није сазрела и додаје да се контуре демократске политичке културе тек стварају у Сарајеву.
„Наравно да је банално то што је Бакир само зато што је син председника странке и ратног лидера, и ратног злочинца по свим параметрима, преузео странку. Он никакве везе није имао с тим и показало се у вођењу странке да је катастрофалан лидер и да под његовим лидерством странка само стагнира или иде доле“, каже Савић.
Зато стално имамо произвођење криза и из СДА стижу неке иницијативе које мало-мало зауставе друштвени и политички живот у БиХ.
„Сигурно да немају никакав план, него као ненавођена ракета кад им се нешто не свиђа — направе неку сплетку. Генерално, сплеткарење је одлика таквих политичара“, сматра наш саговорник.
Савић додаје да је бивши председник СДА Сулејман Тихић био много прагматичнији политичар, који је прихватао реалност колико год му се она свиђала или не, док се Бакир понаша „као дете које не жели да прихвати истину, па стави прсте у уши и галами без икакве сврхе и разлога“.
Себија уништава странку коју је Алија оставио у аманет Бакиру
И улога његове супруге Себије Изетбеговић у распадању СДА очигледно је велика, јер она годинама показује велику количину бахатости, својата град Сарајево као своју личну територију, што је један од разлога зашто и Бакир Изетбеговић губи углед, сматра саговорник Спутњика.
Њена самовоља је умногоме допринела томе да људи почну напуштати странку, каже Савић и додаје да би се условно могло рећи да ће странку коју је створио Алија Изетбеговић уништити његов син са супругом Себијом.
„Међутим, страначка структура СДА је окоштала и та партија се није прилагодила новим временима, а са друге стране, унутар бошњачког политичког тела није се артикулисао неки нови лидер који би ’повукао‘ бирачко тело и политику ка напред, уместо сталног враћања уназад и произвођења криза и сукоба“, закључио је Савић.