У питању је „Дип мајнд“, британска АИ компанија, која већ годинама демонстрира системе вештачке интелигенције који су успешни у играма као што су шах и Го, и то не само успешни, већ неупоредиво бољи од људских играча.
Ту се ипак није радило само о забави, будући да су системи тренирани за озбиљније задатке, попут решавања научних загонетки. Проблеми у које се умешала вештачка интелигенција укључивали су и проналажење нових начина лечења неких болести, а тврди се да је „Алфафолд АИ енџин“ у томе и успео, преноси „Пи-си прес“.
Научници већ педесет година покушавају да одгонетну како протеини долазе до тродимензионалних структура, а број потенцијалних конфигурација је био толико велики да је решење изгледало немогуће.
Проблем је постао познат као „проблем протеинског савијања“, а решење би донело револуцију на пољу медицине, будући да би одгонетање проблема омогућило откривање нових лекова.
„Дип мајнд“ је коначно понудио решење, а у експерименту је коришћена нова „дип лрнинг“ архитектура за „Алфафолд“, уз помоћ које се предвиђа молекуларна структура која се крије испод „пресавијених делова протеина“, преноси Б 92.
Резултати још увек нису објављени, али заинтересовани могу да прочитају делове који су објављени под насловом „High Accuracy Protein Structure Prediction Using Deep Learning“.