Стејт департмент је још у октобру најавио проширење санкција против гасовода, које би могле утицати на више од 120 компанија.
Забрањено им је пружање услуга, робе или финансирање за „модернизацију или инсталирање опреме“ на бродовима који ће радити на пројекту.
Иначе, ове санкције укључене су у нацрт буџета за одбрану САД за фискалну 2021. годину, који би требало да буде усвојен до краја текуће календарске године.
„Европска комисија се противи увођењу санкција од стране трећих земаља у односу на компаније ЕУ, које на законит начин воде послове. Екстратериторијална примена санкција је у супротности са међународним правом. Европска политика се одређује у Европи, а не у трећим земљама“, рекао је Стано.
ЕУ је спремна да штити своје интересе и интересе својих компанија, додао је он.
„ЕУ је потпуно привржена заштити интереса Уније, као и физичких и правних лица која остварују своја права у складу са законом“, истакао је Стано.
Стано додаје и да Брисел жели да са новом америчком администрацијом размотри питање санкција према европским компанијама, али и да Комисија ради на предлозима како да се умањи утицај екстратериторијалних санкција трећих земаља на ЕУ.
„Наше гледиште биће изложено у специјалном саопштењу о јачању економског и финансијског суверенитета Европе које планирамо ускоро да представимо“, рекао је Стано.
Раније данас из Кремља је саопштено да ће Русија учинити све како би заштитила своје интересе у светлу корака које је недавно предузела Америке по питању изградње гасовода „Северни ток 2“.
Прочитајте још: