Полиција је употребила сузавац након што су демонстранти испалили ватромет у њиховом правцу.
Протест је готово одмах на почетку прерастао у насиље, јер су групе црно одевених демонстраната покривених лица почеле да разбијају прозоре и пале аутомобиле. Убрзо су улице у источном Паризу урониле у хаос док су демонстранти подизали барикаде и палили их. Разбијани су и позори на неколико зграда, укључујући супермаркет, агенцију за некретнине и банку, а запаљени су и аутомобили, преноси РТ.
Демонстранти су уништавали камере видео надзора на њиховој рути и гађали полицију.
Демонстранти су носили транспаренте "Француска - земља полицијских права" и "Повуците закон о безбедности". Скандирали су "Сви мрзе полицију".
Органи реда били су распоређени на улицама у великом броју и одговорили су бацањем сузавца.
Француски министар унутрашњих послова Жерард Дарманин потврдио је да су ухапшене најмање 22 особе и захвалио полицији на храбрости пред "врло насилним појединцима".
Протеста и нереда је било и у Нанту, а у њима су повређена најмање два полицајца.
Tirs de lacrymogenes alors que la police fait evacuer l'ile de #Nantes alors que la #MarcheDesLibertés prend fin, 2 policiers au sol apres l'explosion d'un cocktail molotov à leurs pieds #StopLoiSecuriteGlobale #PPLSecuriteGlobale #PPLLoiSecuriteGlobale pic.twitter.com/uNv9Rv3ofM
— TheoPrn (@Theop_rn) December 5, 2020
Скуп је у почетку био миран, а нереди су почели како се ближило вече.
Демонстранти су гађали полицајце која је одговарала сузавцима.
Два повређена полицајца са протеста је однела хитна помоћ, а према наводима локалних власти, најмање 13 људи је ухапшено након нереда.
Протеста је било у више градова у Француској.
Насилни сукоби између демонстраната и полиције догодили су се на сличном протесту који је одржан прошле недеље.
Макронова странка је ове недеље саопштила да ће начинити измене предложеног закона који настоји да ограничи дељење фотографија и снимака полицијских службеника, након што је наишао на снажан отпор јавности и левице.
Незадовољство јавности ескалирало је крајем новембра након што је неколико полицијских службеника претукло музичког продуцента афричког порекла Мишела Зеклера, а за овај инцидент грађани су сазнали након што је на интернету подељен снимак на којем је он забележен.
Критичари тврде да би оригинални предлог закона омогућио да злоупотреба овлашћења од стране полицијских службеника прође некажњено, а које многи активисти за људска права оптужују за расизам. Многи тврде да чак и измењен предлог закона не представља напредак у том правцу.
Прочитајте још: