00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Руски „зраци бола“, њихове америчке „жртве“ и свеприсутни Кинези

© AP Photo / U.S. Navy, John F. WilliamsПрототип електромагнетног оружја у центру америчке морнарице
Прототип електромагнетног оружја у центру америчке морнарице - Sputnik Србија
Пратите нас
Мучнина, опекотине, паника, квар електронских система, укључујући можда и пејсмејкер — ово није комплетна листа могућих последица утицаја ове врсте оружја. И наравно, овде се не може без мистериозних прича о Русима. Међутим, и у том случају је неопходно одвојити митове од стварности. 

Пре неколико дана лист „Дејли мејл“ је писао о наводној употреби микроталасног оружја од стране Кине у граничном сукобу са Индијом у Тибету. 

Лист се позива на извесног кинеског научника који је студентима у августу 2020. године говорио о употреби бесмртног оружја које ради на принципу високофреквентних електромагнетских таласа (оружје ВЕТ), због којег су индијски војници имали мучнину као да су отровани. Ни индијски, ни кинески званичници нису давали никакве изјаве о том питању. Познато је да је „Дејли мејл“ таблоид, па се немојте изненадити насловом: „Да ли је тачно да је Москва годинама тајно зрачила наше шпијуне микроталасима?“. Али о кинеском оружју су такође писали угледнији листови, попут „Тајмса“

Дакле, врло смо радознали да откријемо да ли је све ово истина – и о Кинезима, и о Москви. У овом тексту неће бити једнозначног одговора, али ћемо пробати да сумирамо неке чињенице, нагађања и разматрања. 

Леукоцити америчких званичника

Оружје ВЕТ је изврсна тема за разне мистериозне теорије. 

У поменутом чланку „Дејли мејл“ наводи да је СССР од почетка ‘50-их до краја 1979. године користио микроталасно зрачење против особља америчке амбасаде, што је резултирало тиме да су многи амерички званичници имали висок број леукоцита у крви и здравствене проблеме. Тридесет и кусур година касније, америчка Агенција за националну безбедност, позивајући се на обавештајне податке, саопштила је да извесна земља (највероватније Русија) поседује моћно микроталасно оружје које може не само да застраши, већ и да уништи непријатеља тако да не остане доказа

Према званичним подацима, војске развијених земаља сада немају борбене системе бесмртног оружја ВЕТ који делују на непријатељске војнике. Ипак, истраживачки радови у овој области су се обављали и обављају се у многим државама. 

Болеће, али неће оштетити одећу

Представник једног од истраживачких института Министарства одбране Руске Федерације Дмитриј Сосков саопштио је 2012. године једној од руских новинских агенција да је војска започела испитивање несмртоносног електромагнетског оружја које би могло ефикасно да се користи у локалним сукобима и да растера демонстранте. Према речима Соскова, користи се електромагнетско зрачење високих фреквенција, а усмерени зрак изазива код човека „неподношљиви бол“, велико сагоревање епидерма, али истовремено је потпуно искључен ефекат на унутрашње органе, штавише, констатовано је да зрачење не оштећује ни одећу. О томе су, наравно, писали и западни медији, прецизирајући да ће „Русија прва употребити зрак бола“.

Истина, од тада се нису појављивали нови детаљи о овом оружју. 

Против Авганистанаца, миграната и покрета „Животи црнаца су важни“

А шта је са САД? У иностранству постоји програм Active Denial System (ADS) у оквиру кога се такође развијало и тестирало несмртоносно оружје које растерује гомилу људи. Овде је принцип деловања и осећања „озрачених“ људи отприлике исти: на удаљености од неколико десетина метара, специјални уређај за зрачење је изазивао бол код испитаника, па чак и готово опекотине, буквално приморавајући особу да напусти место на коме га је погодио „зрак бола“

Систем је требало да се користи у Авганистану за сузбијање демонстрација двехиљадитих, али у теорији такође би могао бити користан против грађана незадовољних полицијским насиљем недавно у Сједињеним Државама. 

„Би-би-си“ је саопштавао да је америчка полиција у јуну ове године затражила од Националне гарде да употреби специјално електромагнетско оружје за растеривање демонстраната у парку преко пута Беле куће. Ова прича се појавила захваљујући мајору Националне гарде Адаму де Марку, који је као официр за комуникације добио копију мејла у којем је војни полицајац на високој дужности питао да ли Национална гарда у Вашингтону има топове ВЕТ  који би могли одмах „потиснути“ особу која представља претњу. Де Марко је одговорио да Национална гарда нема такво оружје у главном граду. Занимљиво је да Министарство одбране и друге безбедносне агенције нису одговориле на молбу медија да прокоментаришу потражњу за овим оружјем и како ће оно бити коришћено.  

У августу исте године, „Њујорк тајмс“ је писао да су 2018. године америчке граничне службе предлагале употребу оружја ВЕТ против миграната који су из Мексика покушавали илегално да уђу у Сједињене Државе. 

Неетичко оружје

Кад је реч о Кини, у разговору за руски лист „Независинаја газета“ стручњак за кинески војно-индустријски комплекс Василиј Кашин је истакао да се Кина „активно бави“ питањима несмртоносног оружја за борбу против нереда.  

„Кина је један од светских лидера на овом подручју. Али повлачење овог система у планине је необично. Он се монтира на великом камиону и мора бити постављен стотинама метара од циља. Иако се не може искључити његова употреба на Хималајима, против индијских војника“, рекао је Кашин. 

Експерт је рекао још једну веома важну ствар: бројне земље раде на разним врстама микроталасног оружја. Кључне речи овде су „разне врсте“. Јер оружје ВЕТ није намењено само за изазивање панике код непријатељских војника или демонстраната. Штавише, ова метода деловања, ако говоримо конкретно о цивилима, јесте неселективна и, сходно томе, неетичка. Једно је тестирати овакво оружје на обученим добровољцима, а друго на разноликој маси људи, у којој се могу налазити, на пример, људи са пејсмекерима или протезама, труднице или једноставно они који су склони паници и неће на време побећи из зоне деловања оружја ВЕТ. Моћан и усмерен ток микроталасног зрачења могао би довести до поремећаја виталних функција биолошких објеката. Теоретски је могуће загревати течности, метале, растворе, а човек се, подсетићу, састоји од 80 одсто воде и, сходно томе, електролита. 

Али има и више глобалних пројеката који су повезани са употребом оружја ВЕТ као средстава за електронско ратовање. 

Плазмоид — велики страх балистичких ракета

Истраживања на пољу оружја ВЕТ и ласерских технологија у СССР-у се спроводе од ‘60-их година. И управо успеси у стварању различитих система попут разних модела система за електронско ратовање „Красуха“ у савременој Русији последица су високог нивоа таквих технологија у Совјетском Савезу. Ово такође укључује и комплекс за даљинско уклањање мина „Листва“, а треба узети у обзир и помињање у медијима „електромагнетне бомбе“ под шифром „Алабуга“ о којој, међутим, тренутно има врло мало података. 

Са сигурношћу се не зна да ли су се у СССР-у водили радови на бесмртном оружју ЕВТ, али је занимљиво да је ‘90-их група руских научника изнела предлог да се организује међународни систем противракетне одбране који користи велики број микроталасних зрака који би могли да стварају у Земљиној атмосфери контролисани угрушак плазме — „плазмоид“ који је способан да уништи бојеве главе балистичких ракета. Чак је предложен и заједнички руско-амерички експеримент. Касније се испоставило да су за спровођење таквог пројекта потребни нереални капацитети, па је стварање реалног борбеног система са микроталасним зрачењем немогуће у догледној будућности, 

Да ли је ово као „геј бомба“?

Постоји неколико фактора који ометају широко распрострањивање вероватног напретка у овој области система наоружања:

  • Неселективност коју смо већ поменули. Моћни микроталасни системи, чији циљ су људи, могу се приписати управо оружју за масовно уништење. 
  • Могуће реакције и њихове последице је тешко предвидети. Вероватноћа сличног одговора више пута је одвратила неке земље од употребе различитих система наоружања. То је био случај током Другог светског рата, када државе, поучене горким искуством из Првог светског рата, практично нису користиле хемијско оружје. 
  • Поприлично су ефикасне методе које се могу применити за сузбијање оружја ВЕТ, ако страна у одбрани зна природу агресивног деловања. На пример: затворене просторије употребом рефлектујућег материјала који штити од зрачења. 
  • Огромни трошкови енергије за постизање неких заиста глобалних резултата — овај фактор се вероватно може занемарити у директивној економији. 

У историји оружја ВЕТ има много празнина, једноставно због тајности ових истраживања. Надамо се да ће временом постати јасније да ли су горе описани случајеви примери стварне употребе „оружја будућности“ или су све ово глупости као, на пример, извештаји о „геј бомби“, то јест, хемијском бесмртном оружју које су некада развијале Сједињене Државе, а које је требало да изазове спонтано хомосексуално понашање међу војницима. 

Прочитајте и:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала