Политичари у писму критикују износ пореских доприноса „Амазона“ и позивају Безоса да повиси плате својим радницима, да сведе емисију штетних гасова на нулу до 2030. године и обезбеди транспарентност над приватношћу и коришћењем података својих купаца.
Док они истичу да се Безосово богатство знатно повећало током пандемије јер се велики број потрошача окренуо интернет куповини, из „Амазона“ поручују да „питања покренута у овом писму произлазе из низа обмањујућих тврдњи погрешно информисаних група моћи које, чини се, користе ’Амазонову‘ репутацију како би истакли свој лични утицај“.
„Удар“ политичара на „Амазон“
Адвокат и аналитичар Бранко Павловић за Спутњик оцењује да је упућивање писма покушај да се уведе елементарни ред у односе послодаваца са запосленима.
„Очигледно сазрева свест о томе да није нормално да се неко до те мере богати у времену када огроман број људи, пре свега у Америци, нагло тоне у сиромаштво. С друге стране, то показује сву немоћ система у односу на оне који су на врху те пирамиде најмоћнијих на свету. Ви пишете петиције уместо да држава нормира ствари на начин који би разбио монополе, не само ту, већ и другде“, предочава Павловић.
Он указује на то да светски политичари имају права да од Безоса траже то што су навели, управо због подизања свести о ужасним условима рада и основној социјалној правди, али сматра да писмо неће уродити плодом, јер не постоји никакав механизам који би га приморао да захтеве испуни.
„Неће ни на шта пристати, него ће их само ‘одувати‘ као некога ко не разуме савремене економске односе. Притисак на њега је недопустиво мали. Ово што сад видимо би морало да буде само кап у поплави захтева да такви системи и такви људи на врху тих система уопште не могу да имају моћ и одређују правила, како их одређују и како се понашају. Цео проблем настаје због тога што је тај слој најбогатијих ’украо‘ државе од грађана, не само у Америци, и смеје се због тога. Грађани без своје државе немају никакве шансе“, апострофира Павловић.
„Безос се смеје“
Павловић истиче да „Амазон“ изузетно лоше поступа према својим запосленима, бескрупулозно користи све могуће мере како би задржао монополски положај и да веома штети конкуренцији и раду средњих предузећа.
Он подсећа да је у Безосовом власништву и „Вашингтон пост“, који је играо врло важну улогу у постављању Џоа Бајдена на место председника Америке.
„Безос се само смеје и говори: ’Моје време неограничене власти тек долази, ако се инсталира Бајден. То су четири године током којих могу да радим шта год хоћу‘“, сматра Павловић.
Нето богатство Џефа Безоса тренутно износи 186 милијарди америчких долара.