„Да, било би боље да нема таквих међусобних ограничења – било би више конкуренције, побољшавао би се квалитет, цене би падале. Али опет понављам: нисмо ми иницијатори ове ситуације. И, верујте ми, произвођачи у тим европским земљама трпе више од наших грађана који имају могућност да употребљавају производе локалних произвођача“, објаснио је Песков новинарима.
Он је признао да „ниједна забрана за испорукама сигурно није у интересу грађана“. „То није ни у интересу грађана земље произвођача, ни у интересу грађана земље примаоца“, додао је портпарол Кремља.
Истовремено је подсетио да је увођење таквих ограничења од стране Русије била контрамера, „принуђени одговор на оне неосноване санкције које су у супротности са међународним правом, тачније, ограничења која су наметнута нашој земљи“.
На питање да разјасни да ли је могућ други одговор на европске санкције, који не би значио штету Русима, Песков је нагласио: „Не, у овом случају, понављам, то нису пријатељске санкције, то су непријатељске санкције и на њих је требало дати одговор који је дат“.
Раније је лист „Комерсант“, позивајући се на истраживање Националне агенције за рејтинг, објавио да Русија није могла у потпуности да замени увозне производе домаћом производњом.
Европска унија је 2014. године увела Русији санкције због догађаја у Украјини и уједињења Крима са Русијом. Ограничавајуће мере су више пута продужаване и ширине. Преговори о безвизном режиму су обустављени, а уведена је забрана на улазак у ЕУ званичника из Русије, а њихова имовина је замрзнута. Уведене су ограничавајуће мере трговинског, финансијског и војног карактера. Као одговор на то, Русија је увела контрамере и забранила увоз појединих прехрамбених производа из ЕУ.