„Од марта позивамо да се ова болест не лечи самостално, у кућним условима, без консултација са лекарима у ковид систему“, апеловао је Стевановић, након састанка министра здравља са директорима ковид болница.
Он је рекао да је очигледно да неки још не виде да је огроман број оболелих, позитивних, да се болнички капацитети перманентно пуне, а да је број пацијената на интензивној нези, са тешким клиничким сликама, све већи.
Зато је, каже, поново разматрана могућност да се, без обзира на почетак рада ковид болнице у Батајници, још рационалније искористе капацитети.
Тако ће сви пацијенти који су у болницама, који су у фази опоравка и није им потребна више кисеоничка потпора, размештати у установе где нема централног снабдевања кисеоником да би се кисеоничка места обезбедила за пацијенте за тежом клиничком сликом.
Стевановић је апеловао на све да поштују епидемиолошке мере – ношења маски, држања дистанце, јер је то, истиче, једино што сада може да помогне.
Доста заражених трудница са компликованим клиничким сликама
У КБЦ „Драгиша Мишовић“ од вируса корона лечи се 20 деце, заједно са њима су и њихове мајке, а у тој болници смештено је и доста трудница са компликованим клиничким сликама, рекао је директор те болнице др Владимир Ђукић.
„Имамо доста компликованих трудница у гравидитету које захтева лечење инфектолога, пулмолога, интезивиста и наравно гинеколога“, рекао Ђукић на конференцији за новинаре.
Навео је да је у тој болници смештено 360 пацијената од тога 90 у јединицама интензивне неге. „Наши капацитети су велики, али су пацијенти изузетно тешки, захтевају учешће велико броја лекара“, рекао је др Ђукић, преноси „Блиц“.
Много теже клиничке слике него пре
Он је навео да су клиничке слике много теже него у претходном периоду.
„Наши капацитети никада нису били попуњенији него сада“, рекао је он.
Према његовим речима, новоизграђена болница у Батајници знатно је релаксирала постојеће капацитете, али, истакао је, „и то ће бити недовољно врло брзо“.
Прочитајте и: