Када је 1938. године на небу изнад Шпаније немачки бомбардер „Месершмит“ с лакоћом поразио совјетске лаке једрилице, постало је јасно да совјетска авијација озбиљно заостаје и да је потребна нова техника, преноси телевизија „Звезда“. Тако је настао пројектни биро који је предводио успешни тандем – Артјом Микојан и Михаил Гурјевич. Они су за рекордних 132 дана представили руководству земље први авион.
За 81 годину постојања корпорације МиГ произведено је више од 4.500 хиљаде авиона, оборено је 110 Гинисових рекорда од којих половина није надмашена.
„Мигови“ се данас налазе у саставу наоружања неколико десетина земаља. Међу њима су познати ловци Миг-21, МиГ-23, МиГ-25, као и различите модификације МиГ-29 и Миг-31.
Најновији лаки ловачки авион генерације 4++ МиГ-35 је најбољи у својој класи. Моћнији је од свог претходника МиГ-29, а може да понесе три пута више наоружања – до шест тона. Због побољшане способности маневрисања не превазилази само амерички Ф-16, него и тешки бомбардер Ф-35. Ова руска летелица може истовремено водити борбу са десет противника и на земљи и на небу.
„Наше авионе купује преко 50 земаља и сви су задовољни нашом техником. Једноставна је за коришћење, поуздана“, каже заменик генералног директора „МиГ“ Сергеј Шаљнев.
За победу у ваздуху заслужан је рад на земљи. У специјалним хангарима конструктори проверавају чврстину делова и погонског система авиона. Излажу летелицу повећаном оптерећењу и притиску.
Легендарни МиГ-29 је, захваљујући модернизацији, постао функционалнији, смањила се укупна тежина летелице, али се повећала маса корисног терета. МиГ-29 је класика руске војне авијације, летелица која је и данас актуелна. Након модернизације је добио нову електронску опрему у кабини и наоружање.
„Изванредан авион... Пилот се осећа као господар неба“, каже пилот групе „Стрижи“ Филип Матвејев.
Пројектни биро Микојан-Гурјевич (МиГ) је бренд познат у целом свету. Преко 80 година иде у корак са временом, а понекад и испред времена, и не намерава да се заустави у развоју.
Прочитајте још: