„Руски фонд за директне инвестиције и Научно-истраживачки институт ‘Гамалеја’ спремни су да производе вакцину у Украјини и поднесу документе за њену регистрацију у државним регулаторним органима. Производњу готовог облика вакцине у Украјину већ је организовала једна од водећих фармацеутских компанија – ‘Биолек’“, наводи се у саопштењу Фонда.
Како се наводи, директор Фонда Кирил Дмитријев имао је састанак са послаником Врховне раде Украјине Виктором Медведчуком током којег је разговарао о „показатељима ефикасности, технолошкој платформи и другим карактеристикама вакцине“, а такође су разматрани и „детаљи могуће производње у Украјини, што ће значајно смањити логистичке трошкове“.
„РДИФ потврђује спремност за сарадњу и заједнички рад на организовању испорука и производње вакцине ‘Спутњик Ве’, направљене на провереној платформи вектора хуманог аденовируса, са свим заинтересованим земљама“, потврдио је Дмитријев.
Дмитријев је истакао да се примећују позитивне промене у ставу страних колега, посебно из ЕУ, где се пружа могућност државама-чланицама ЕУ да одобре употребу вакцине ‘Спутњик Ве’ искључиво на својој територији у оквиру хитне процедуре. Осим тога, могућа је производња вакцине ‘Спутњик Ве’ на територији државе-чланице ЕУ за накнадне испоруке ван европског тржишта“, истакао је Дмитријев.
Шеф политичког савета украјинске парламентарне фракције Опозициона платформа - За живот Виктор Медведчук посетио Центар „Гамалеја“, где се састао са Дмитријевим и директором центра Александром Гинцбургом. Стране су разговарале о употреби руских вакцина у Украјини.
Медведчук је истакао да Украјина има капацитете за производњу руске вакцине на својој територији.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ је 11. августа добила потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Тренутно су у току пострегистрациона испитивања вакцине у којима учествује 40 хиљада добровољаца. Очекује се да ће први резултати пострегистрационих испитивања бити објављени у октобру-новембру 2020. године.
Прочитајте још:
- Похвала из Француске: „Спутњик Ве“ је ефикасна вакцина
- Европска агенција за лекове води преговоре о руској вакцини „Спутњик V“