Лекари и стручњаци из водеће индијске болнице АИИМС у Делхију који утврђују тачан узрок нове „мистериозне болести“ изјавили су да је процес рециклаже батерија могао довести до избијања непознате болести.
„Процес рециклирања батерија, неселективно одлагање оштећених батерија или паљење батерија могло је да загади ваздух и тло“, рекли су медицински стручњаци из АИИМС-а.
Неки медицински стручњаци такође су изјавили да сумњају да би прах за избељивање и хлор који се користе за санитацију као део мера за спречавање ширења ковида 19 могли бити други узрок болести.
Раније током недеље, тим лекара из АИИМС-а у својој примарној истрази открио је присуство олова и никла у узорцима крви оних који су се разболели.
„Како Индијци имају никла у телу, присуство олова је могло да изазове болест“, рекао је тим стручњака.
Током разматрања ситуације, медицински тим је изјавио да је приметио значајан пад нивоа олова у телима пацијената 24 сата након јављања болести.
Поводом непознате болести организована је и видео-конференцији на којој су учествовали државни секретар Јаган Мохан Реди и стручњаци Светске здравствене организације, Националног института за исхрану, Центра за ћелијску и молекуларну биологију и Индијског института за хемијску технологију.
Стручњаци такође сматрају да постоји могућност да тешки метал уђе у људско тело преко пиринча или поврћа који су били изложени честицама олова.
„Такође ћемо тестирати узорке воде и млека и доћи ћемо врло брзо до коначног закључка о узроцима болести“, рекли су, додајући да је у њиховим примарним налазима откривено да су пестициди могли контаминирати органске хлориде.
Стручњаци СЗО рекли су да истражују подручја у којима су људи оболели и прикупљају здравствене податке, укључујући храну коју су конзумирали.
Стручњаци из Центра за ћелијску и молекуларну биологију рекли су да истражују да ли је болест узрокована вирусом. Међутим, додали су да ће требати неко време да се добију резултати испитивања. Стручњаци Индијског института за хемијску технологију прикупили су узорке воде за пиће за анализу.
Министар здравља Андра Прадеша затражио је од људи да не паниче и да остану мирни јер број случајева опада, а пацијенти се брзо опорављају.