„Небо“ је први уметнички филм о операцији руске војне групације у Сирији, као и први филм снимљен на територији те блискоисточне земље у којој и даље трају сукоби.
Документарна прецизност
Русију је 24. новембра 2015. године потресла вест о погибији пилота руске авијације, чији је бомбардер Су-24 оборила турска војна авијација. Команданта посаде Олега Пешкова терористи су убили, а руски и сиријски специјалци успели су да спасу навигатора Константина Мурахтина. Током спасилачке операције погинуо је и руски војник Александар Позинич.
Ова трагедија је основа ратне драме „Небо“, која се снима већ неколико месеци. Њени творци кажу да не снимају биографски филм, јер су сва тројица главних јунака типични представици целе руске армије.
Пилот Олег Пешков је прототип за јунака ове приче, пуковника Сошникова, Константин Мурахтин је инспирисао лик капетана Муравјова, а мајор Захаров је замишљен као прототип официра Снага за специјалне операције Министарства одбране Русије.
„Ово није приповест која буквално представља живот главних јунака, дан по дан, него свеобухватна прича о руским официрима. Мало смо променили презимена да би и гледаоци и непосредни учесници у догађајима схватили да то није биографија. То је прича заснована на реалним догађајима, која обухвата биографије огромног броја руских официра“, рекао је аутор сценарија и редитељ филма Игор Копилов.
Сама прича о погибији пилота и операција спасавања навигатора, како наглашавају аутори, биће приказана с документарном прецизношћу и детаљима који се не могу сазнати у вестима. Сценарио је написан након сусрета са учесницима у догађају, њиховим породицама, саборцима и пријатељима. Војни стручњаци су ауторе филма саветовали до најситнијих детаља.
„Желели смо да догађаје испричамо веродостојно. Због тога у њему постоји специфичан сленг, одређене ствари које су важне за професионалце, а које ми не можемо знати“, објаснила је продуценткиња Инеса Јурченко.
Сиријско небо се могло снимити само у Сирији
Управо ради веродостојности и оживљавања атмосфере у којој је дошло до трагедије, одлучено је да се филм снима у Сирији. Припреме су трајале 11 месеци, а сниматељска екипа је неколико пута путовала у арапску земљу како би прикупила материјал.
„У овој причи ништа не може бити 'псеудо' и зато смо одлучили да снимамо у Сирији. Ту атмосферу никада не би било могуће оживети у другачијим условима. Како створити небо које наликује оном тамо“, истиче Инеса Јурченко.
Тако је у земљи у којој и даље тиња сукоб почело снимање уметничког филма. Без обзира на ризик, у Сирију је отпутовао читав глумачки састав.
„То је увек деликатан тренутак, јер глумци, ипак, нису војници, то је за њих било прилично тешко, али ниједан човек није задрхтао“, нагласила је главна продуценткиња.
Без обзира на врућину, сви су давали све од себе током снимања на авио-бази Хмејмим и у војној луци у Тартусу. Војна униформа, наоружање, атрибути свакодневице у кадру су оригинални. Почев од борбених авиона, закључно с еполетама на раменима – све је право.
„Наравно, никада ништа слично не бисмо успели да снимимо без б. То је немогуће“, нагласила је Јурченкова.
Док висиш у ваздуху буквално си на нишану
Како би се представио карактер пилота, аутор сценарија се неколико пута састајао с удовицом Пешкова Хеленом, разговарао с његовим саборцима, путовао у авио-центар у Липецку, у којем је служио официр.
Улогу пуковника Сошникова тумачи познати позоришни и филмски глумац Игор Петренко, којем је отац био војно лице.
„Висиш у ваздуху на ужадима и немаш куд, не можеш да се окренеш, да се сакријеш иза нечега. Висиш и буквално си на нишану. Наравно, страшно је“, описао је Петренко своје емоције након снимања централне сцене у филму.
Када је почео да се припрема за улогу и да прикупља материјал о пилоту, глумац је осетио дубоки, паклени страх.
„Олег није знао како ће се тај лет окончати, а ја већ знам. И сећам се како сам путовао ка студију. Припремали смо се за пробе, а ја ништа нисам могао да учиним, као да сам био парализован страхом. Било ми је потребно неко време да све то некако 'сварим'“, признао је Петренко.
Капетана Муравјова игра Иван Батарев, мајора Захарова – Сергеј Губанов. Према замисли аутора, глумци ће играти обичне руске војнике спремне да иду до краја за отаџбину, а не модерне фантастичне суперхероје. Филм ће, наравно, имати динамичне сцене борбе, а све то са реалном војном техником.
Ко ће играти Путина?
Аутори обећавају да ће филм осветлити и оно што се догађало у „високим кабинетима“ после напада турске авијације. На екрану ће се појавити и министар одбране и председник Русије.
„Дуго смо размишљали о томе ко ће играти министра одбране и председника“, рекао је режисер и додао да је разматрано неколико могућности, укључујући и варијанту буквалне сличности, према примеру Сергеја Безрукова у филму о Висоцком.
„Схватили смо да нам та варијанта не одговара, због чега смо одлучили да само наговестимо сличност пластиком, удаљеном спољашњом сличношћу. Више бисмо да пренесемо лик него да постигнемо веродостојну сличност“, објаснио је Копилов.
Ко ће играти Владимира Путина аутори још не желе да открију, док ће министра одбране Сергеја Шојгуа играти Анатолиј Кот.
Планирано је да се филм прикаже следеће године, а према речима Јурченкове, аутори филма желе да покажу публици да се Руси могу поносити не само херојима Великог отаџбинског рата него и својим савременицима.