„Пример (страних технолошких иновација) је инвестирање Кине, Ирана и Русије у ракете нове генерације. Не смемо потценити ефекат које то оружје има захваљујући садашњем домету и прецизности. Прошлог месеца Русија је тестирала хиперсоничну ракету 'Циркон' која може развити брзину до девет маха. Ракета надмашује и по домету и брзини претходне моделе и ствара изазове за наша средства одвраћања“, рекао је британски министар.
Према његовим речима, борбена дејства „имају све веће размере и постају све смртоноснија“, а операције у будућности ће се заснивати на сакривању и трагању за метама.
„Чак и данас у Украјини Русија користи традиционалну артиљерију у комбинацији са извиђањем помоћу беспилотних летелица што је довело до ефикасног и смртоносног ефекта – ако вас открију, мртви сте“, рекао је министар, иако је Русија више пута саопштавала да не учествује у сукобу у Украјини и да се залаже за то да Кијев превазиђе политичку и економску кризу.
Волес је такође истакао да је неопходно да се што пре модернизују британске оружане снаге и да се повећа њихова спремност за одбијање хибридних претњи у ситуацијама када потенцијални противник „игра по другим правилима, не прелазећи црту“, иза које почиње отворени војни сукоб.
Подсетивши на инцидент у Солсберију, Волес је рекао да су „земље-противници Велике Британије спремне да иду много даље од онога што се сматрало прихватљивим“.
Русија је данас у Белом мору тестирала хиперсоничну крстарећу ракету „Циркон“ која је успешно погодила мету на полигону Чижа у Архангелској области. „Циркон“ је тестиран и почетком октобра и у новембру ове године. Оба испитивања су прошла успешно.
Подсетимо, почетком марта 2018. године године у Солсберију су отровани бивши сарадник ГРУ Сергеј Скрипаљ, који је у Русији осуђен због велеиздаје, и његова кћерка Јулија. Лондон је за напад оптужио Москву. Русија је у више наврата предлагала покретање заједничке истраге, али је Велика Британија игнорисала ту иницијативу.
Прочитајте још: