„У условима када су такви инструменти постали већ уобичајена појава у рукама западних колега, не може им се веровати и ослањати се на њих као на поуздане партнере. Треба се ослањати на могућности земаља, које чврсто следе принципе међународног права, у чију поузданост нема сумње“, додао је министар.
Према његовим речима, треба све више указивати на незаконитост таквих акција и осуђивати их, између осталог и на платформама УН.
Лавров је подсетио да је успостављена функција специјалног известиоца УН за проблеме незаконитих једностраних економских санкција, истакавши да на све начине треба подржавати рад те важне институције.
„Никога ни на шта не приморавамо. Желимо отворен економски систем. Глобализација и све што је с њом повезано, укључујући функционисање светског економског система – то је пре свега творевина западних земаља, формирана преко Међународног монетарног фонда, Светске банке. Та правила, која је углавном створио Запад, покушавају да примењују на штету слободног економског система. Мислим да треба да буде срамота оне који се тиме баве“, рекао је шеф руске дипломатије.
Лавров се осврнуо и на Иран, истакавши да Русија можда више од свих помаже тој земљи у супротстављању једностраним западним санкцијама.
Он је нагласио да се Москва категорички противи покушајима увођења таквих незаконитих санкција и њиховој екстериторијалној примени.
„Не само да не признајемо једностране санкције, него подржавамо Иран конкретним делима. Можда чинимо више од било кога другог. Ако бисмо то превели у бројке, реч је о милијардама долара. Ради се у свим правцима – од пољопривреде до информационих технологија“, објаснио је Лавров.
Он је скренуо пажњу на то да је обим трговине између Русије и Ирана прошле године порастао за више од 20 одсто, а у првој половини ове године, узимајући у обзир тешке последице пандемије, осам одсто.
Прочитајте још:
- Лавров за Спутњик: Само лоши политичари не разумеју да се са Русијом може равноправно разговарати
- Лавров: Велика грешка мислити да ће Русија играти по западним правилима