Да је капсула „Чанг’е 5” успешно започела свој тродневни повратак на Земљу потврдила је Кинеска национална свемирска администрација.
Капсула носи око два килограма узорака са Месеца и планирано је да слети у северни део Кине, у регион Унутрашње Монголије након што се одвоји од остатка свемирске летелице и спусти уз помоћ падобрана. Материјал враћен овом капсулом био би први такве врсте након оног прикупљеног совјетском сондом „Луна 24“ 1976. године.
Могуће је да су камење и остали узорци, добијени бушењем у месечевој кори и узети директно са површине Месеца које капсула доноси, милијарде година млађи од оних које су вратиле раније америчке и совјетске мисије, што би пружило научницима увид у месечеву историју и историју других тела Сунчевог система.
Кинески свемирски програм тренутно спроводи низ великих мисија, укључујући и сонду која се налази на путу до Марса, напомиње АП.
Orbiter-returner combination of China's Chang'e-5 lunar probe completes second orbital maneuver and enters moon-Earth transfer orbit https://t.co/jPq7uUMgLW pic.twitter.com/HysnbErDy9
— China Xinhua News (@XHNews) December 13, 2020
Мисија „Чанг’е 5”, названа по имену богиње Месеца у кинеској митологији, најамбициознија је кинеска мисија на Месец до сада, преноси Танјуг.