00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Ердоганова дуга игра са С-400 и Американцима

© Sputnik / Kirill KallinikovСистем противваздушне одбране С-400.
Систем противваздушне одбране С-400. - Sputnik Србија
Пратите нас
Турска је купила С-400 који, према Американцима, не би требало да буде део НАТО одбрамбеног система. Ово је дуга игра коју нису започели Американци, већ сам Ердоган, који је на тај начин само подигао улог.

Тако руски експерт Григориј Јаригин коментарише претње Вашингтона да ће увести санкције свим земљама које купују руско наоружање. Он додаје да је то јасан пример нелојалне конкуренције на светском тржишту оружја и снажан покушај притиска на „непослушне“ државе, односно на оне земље које се оглуше о америчке наредбе и директиве.

Претње Турској Москва види као још једну манифестацију арогантног односа према међународном праву, испољавање нелегитимних, једностраних принудних мера које САД користе већ годинама и деценијама.

Руски експерти оцењују да су антитурске санкције САД у већој мери усмерене као опомена на друге потенцијалне купце руских система ПВО С-400 и вероватно неће приморати Турску да одустане од другог уговора са Русијом, о којем се већ говори. Дакле, главни задатак ових санкција је сигнализирање и упозорење другим земљама да не купују руске системе дугог домета С-400, јер би у супротном могле да се суоче са одређеним рестриктивним мерама које ће против њих увести САД.

Војни експерти наводе да су амерички системи „Патриот“ „инфериорни по свим главним показатељима“ у односу на руске системе и да због тога САД не могу да буду фер и частан играч и конкурент на тржишту оружја, па користе санкционе механизме и полуге притиска.

„Не знамо детаљно како функционише руски систем С-400 и како функционишу амерички слични системи са којим ће морати некако да интегришу овај систем. Постоје ли војни ризици? Вероватно постоје. Али, када је Турска донела такву одлуку, она је била свесна шта ради и била је свесна могућег развоја догађаја. Американци сада уводе санкције, вршећи притисак на Турску. Чини ми се да Ердоган сада игра ову игру, док Американци одговарају на ову ситуацију“, каже за Спутњик руски експерт Григориј Јаригин.

Америка не одустаје од санкција

Зграда Стејт департментa - Sputnik Србија
Стејт департмент: Санкције уведене Турској заправо усмерене против Русије

САД увеле су санкције Секретаријату одбрамбене индустрије Турске и његовом директору Исмаилу Демиру, као и још тројици турских званичника због куповине руских ПВО система С-400 од стране Анкаре. Санкције укључују забрану добијања дозволе за извоз у САД, као и замрзавање имовине и визне рестрикције.

Амерички државни секретар Мајк Помпео рекао је да су САД јасно ставиле до знања Турској да би се куповином руског система С-400 угрозила безбедност америчке војне технологије и особља и позвао је Турску да реши питање С-400 у координацији са САД, док је Анкара позвала Вашингтон да преиспита своју одлуку и најавила да ће предузети неопходне кораке, што ће неминовно негативно утицати на односе двеју земаља. Анкара такође напомиње да америчке тврдње о рањивости система НАТО-а у вези са набавком С-400 од стране Турске немају техничку основу.

Санкције су уведене у складу са Законом о супротстављању противницима Америке посредством санкција, а турски лидер Реџеп Тајип Ердоган је рекао да су те претње Америке и Европске уније узнемирујуће и да званична Анкара не очекује санкције, већ испуњење обећања о пуноправном чланству у том савезу.

Јаригин, међутим, сматра да Ердоган сада може да диктира правила игре, с обзиром да се Американци понашају врло предвидиво.

© Sputnik / Valeriy Melnikov / Уђи у базу фотографија С-400 у пуном издању са ракетама земља-ваздух
Ердоганова дуга игра са С-400 и Американцима - Sputnik Србија
С-400 у пуном издању са ракетама земља-ваздух

„Они су о санкцијама разговарали и разговараће и даље. То не значи да неће разговарати ни о чему другом, али ово је тако предвидив инструмент. Санкције могу бити различите природе и тренутно је на снази хиљаду санкционих пакета против америчких партнера. Односно, санкције нису опасне по Турску. Поред тога, ово је и размена сигнала. Пред њима су дуготрајни преговори, али је питање шта Ердоган жели. Чини ми се да је он сада у повољнијем положају, с обзиром да је потребнији на Блиском истоку, док Американци тамо нису потребни.“
Јариган додаје да се америчка политика неће променити, без обзира на то ко је шеф Беле куће.

„Они ће уводити санкције. Видимо да санкције које су сада уведене нису фаталне ни за турски војни сектор, ни за даљу политику. Ердоган очигледно игра своју игру и чини ми се да он сада води. Промена администрације у САД неће довести до промене политике. Није Доналд Трамп тај који уводи санкције, него су то саветници који представљају различите америчке елите које доносе све политичке, индустријске и војне одлуке. Односно, тамо се ништа неће променити. Они ће и даље форсирати своју тачку гледишта, али тек ћемо видети шта ће Ердоган учинити и око чега ће трговати“, закључио је Јаригин.

Прави се ред за С-400

Руски противваздушни ракетни системи С-400 Тријумф - Sputnik Србија
Турска најавила контрамере због америчких санкција

Испоруке руских ПВО система С-400, које су изазвале кризу у односима Турске и САД, почеле су средином јула 2019. године. Вашингтон је захтевао да Анкара одустане од договора и заузврат купи америчке системе „Патриот“, претећи да ће одложити или чак отказати продају најновијих ловаца Ф-35 Турској, као и да ће увести санкције у складу са Законом о супротстављању америчким противницима посредством санкција. Анкара је одбила да учини уступке и наставила преговоре о додатној серији С-400, али је због тога кажњена.

Иако ће санкције погоршати ионако тешке америчко-турске односе, експерти су сигурни да ће Турска остати чланица Северноатлантске алијансе и војни савезник Америке, јер излазак из НАТО-а не одговара ни Турској, ни Алијанси, посебно ако се узме у обзир да је Турска важно америчко упориште у региону и да НАТО на територији Турске има базе и војне објекте.

С друге стране, експерти напомињу да се упркос незадовољству Вашингтона тренутно са неколико земаља које су присталице војно-техничке сарадње са Русијом реализују уговори о испоруци система С-400 и уверени су да ће независне и суверене земље наставити да следе своје националне интересе, без обзира на притиске са стране.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала