00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Повика на Лаврова јер Русија смета онима који би да потопе Републику Српску /видео/

© Пресс-служба МИД РФ / Уђи у базу фотографијаСастанак Сергеја Лаврова и Бисере Турковић у Сарајеву
Састанак Сергеја Лаврова и Бисере Турковић у Сарајеву  - Sputnik Србија
Пратите нас
Руско залагање за очување Дејтона а за укидање високог представника смета онима који желе да потопе Републику Српску јер је то могуће једино ако Босна и Херцеговина остане протекторат. То је и стварни разлог повике на шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова да је, током недавне посете Сарајеву, показао непоштовање БиХ.

Парадоксално је, каже политиколог др Срђан Перишић, да Американци који су правили Дејтонски споразум сада желе да га руше а брани га Русија која није учествовала у његовом писању али је његов гарант. Посета Лаврова БиХ баш на 25. годишњицу потписивања Дејтона симболично је ставила до знања да Русија стоји и иза дејтонске БиХ, и иза Републике Српске и да је њена заштитница. 

„То је оно што смета члановима Председништва БиХ Жељку Комшићу и Шефику Џаферовићу који нису дошли на састанак са Лавровом“, сматра Перишић, истичући да је тврдња ове двојице да руски министар не поштује БиХ јер није било заставе БиХ на његовом састанку с председавајућим Председништва Милорадом Додиком само изговор.

Лавров дошао у посету дејтонској БиХ и Републици Српској

Уз констатацију да је чврста подршка Дејтону позиција Русије која се није мењала, главни уредник портала „Факти“ Ђуро Билбија истиче да је Лавров дошао у посету дејтонској БиХ али и дејтонској РС, а да је све оно што се тамо догађало последњих година „дивља градња“ у којој су главне улоге играли Американци, Британци и високи представници.

Ситуација у БиХ је сада, напомиње Билбија,  дошла на раскрсницу. 

„Кад Лавров каже да је време да се укине канцеларија високог представника, а то значи да Валентин Инцко иде кући, онда скачу на ноге Џаферовић и Комшић и вичу - никако. Зато што се без високог представника своде на њих саме. А онда не можете више да изађете и боксујете с партнером ком је везана једна рука иза леђа а суди неки Инцко који је и њихов тренер“, сликовито објашњава Билбија.

Међутим, БиХ у статусу протектората не може нормално да се развија, а с друге стране, каже наш саговорник, ако хоће да потапају Републику Српску они морају БиХ да држе у статусу протектората.

За те своје тежње Комшић и Џаферовић су, наводи Срђан Перишић, добили ветар у леђа с победом Џоа Бајдена на председничким изборима у САД. Управо ту,  слаже се и Билбија, треба тражити објашњење и зашто нису дошли на састанак с Лавровом.

„Тиме су показали у ком дресу играју и поступили као несамосталне фигуре по инструкцијама споља. Ипак, то је било нека врста ’пљувања увис‘ јер они тиме Русији не могу да нанесу никакву штету“, истиче новинар. 

У БиХ немогућ консензус о било чему

По оцени Перишића, у БиХ је немогуће постићи консензус по било ком питању, почев од става према Русији, преко Косова до НАТО

„Кад би случајно Република Српска пристала да БиХ уђе у НАТО притисак на њу би престао. Али Додик је на састанку с Лавровом јасно ставио до знања да Српска то неће дозволити и то је била јака порука – да у БиХ нема унутрашњег консензуса по том питању и да се Срби као конститутивни народ не слажу с тиме“, наглашава политиколог.

На питање има ли у БиХ макар сагласности и свести да би ревизија Дејтона дестабилизовала земљу, Билбија каже да структуре које стоје иза сцене тамошњих дешавања рачунају да у тренутној констелацији међународних односа могу то да изведу тако да експлозивност ситуације у БиХ задрже под контролом. 

Неће то извести једним потезом него полако, у тишини, и припремајући  елиту натовске оријентације, мада би, додаје наш саговорник, штошта могли да науче из примера Мила Ђукановића који је изгубио власт у Црној Гори иако је земљу увео у НАТО.

Интереси Србије и Русије компатибилни

У осврту на поруке послате током посета Лаврова Београду саговорници Спутњика посебно издвајају тему гасовода, имајући у виду да је председник  Александар Вучић потврдио да ће 30. децембра руски гас потећи кроз цеви од бугарске границе преко Србије. Према речима Перишића, јасно је да Балкан и Србија не могу имати другог гаса осим руског који је најближи и најисплативији што је важно за даљи економски развој наше земље. То је само још један доказ да су геополитички интереси Србије и Срба на Балкану потпуно компатибилни са геополитичким интересима Русије, каже

Перишић, док Билбија додаје да проласком руског гаса Србија добија већу специфичну тежину. Упитан да ли је руски гас у региону оно што запад највише жуља Запад Перишић констатује да их жуља све, чак и културна сарадња Србије и Русије. 

„Али то није ништа ново: откад постоји модерна српска државност до данас западној геополитици не одговара присуство Русије на Балкану и увек се то преламало преко нас. Неке државе на Балкану су успели да удаље од Русије али Србе нису“, примећује наш саговорник. 

Ђуро Билбија указује дотле да је и Русија почела да се понаша друкчије и да, како каже, не окреће други образ. Као пример наводи програмски текст Eвгенија Примакова Mлађег, руководиоца Руске федералне агенције за међународну сарадњу, који каже: будите пријатељ с Русијом, оријентишете се на Русију и имаћете безбедност, развој, технолошки модернизам уз заштиту суверенитета, традиције, националних интереса и од тога можете само да профитирате.

„Лавров је наступао управо на тим таласним дужинама и то су већ годинама таласне дужине Русије“, каже на крају Билбија.

Прочитајте и:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала