То за „Орбиту културе“ открива писац овог дела, Владислав Бајац.
О чему говори изложба „Драма у фотографији“, отворена у галерији Артгет, на којој су представљени радови студената факултета драмских и примењених уметности, сазнајемо од приређивача поставке Младена Теофиловића.
Шта ново можемо открити о великом Сави Шумановићу чији је недовољно познати циклус Црнке из Париза од пре неколико дана пред публиком у шидској галерији? Како је Шумановић, по скицама и сећању, овековечио даме које је посматрао на Монпарнасу и да ли су оне заправо претече чувених Шидијанки — питамо приређивача ове поставке и ауторку обимног текста из каталога изложбе, проф. др Дијану Метлић.
Зашто је Мајлс Дејвис због Београда одустао од Дубровника, кога је све од легенди џеза Београд угостио у пола века дугом трајању београдског џез фестивала, сазнајемо од приређивача монографије објављене поводом великог јубилеја овог фестивала, а уочи његовог 36. издања — џез критичара Војислава Пантића.
О значају злакуског грнчарства и његовог уписа на Унескову листу разговарамо са Данијелом Филиповић, кустоскињом Етнографског музеја у Београду, координаторском Центра за нематеријално културно наслеђе.
О изложби „Иван Радовић: цртежи из колекције Народног музеја“ на којој је први пут интегрално представљено 65 радова разговарамо са Евгенијом Бланушом, ауторком ове изложбе, кустоскињом збирке цртежа и графика југословенских аутора 20 века Народног музеја.
Да ли је прва збирка изабраних песама српског репа „Репотписани“ доказ да је хип хоп много више од откуцаја, плеса, исповести — за Орбиту објашњавају један од приређивача ове збирке, Александар Павлић и уметник Бошко Ћирковић Шкабо, чијих се неколико песама налази у овој збирци.