„Овакав однос према партнерству данас може да послужи као добар, убедљив пример удруживања научних снага, технологија, инвестиција ради заједничког циља – заштите живота, здравља и безбедности милиона људи на планети“, рекао је Владимир Путин, честитајући странама на потписивању докумената.
Путин вышел на связь с разработчиками вакцин из центра Гамалеи и AstraZeneca из своего ситуационного центра в Кремле pic.twitter.com/ggoS6n9smn
— Кремлевский пул РИА (@Kremlinpool_RIA) December 21, 2020
Председник је додао да рачуна на успешну сарадњу руских произвођача вакцине и компаније „Астра Зенека“.
„Данас сви на нивоу Г20, на нивоу УН, говоримо о потреби удруживања напора, сви потврђују да ће овај процес данас сигурно бити плодан и тражен. А ви сте прешли са речи на дела, од позива на реализацију задатака са којима се данас суочава цео свет и човечанство“, истакао је Путин.
Он је честитао потписницима меморандума, изразио наду да ће та сарадња бити успешна и пожелео им срећу.
После тога, директор Центра „Гамалеја“ Александар Гинцбург објавио је о почетку заједничких клиничких испитивања комбинације руске вакцине „Спутњик Ве“ и препарата АЗД1222, који је развила „Астра Зенека“ у сарадњи са Универзитетом у Оксфорду.
Обе вакцине направљене су на основу аденовирусних вектора, у које је уграђен шиљасти протеин вируса корона САРС-ЦоВ-2. Истовремено су аденовируси лишени способности репликације: они служе као систем за испоруку генетског материјала (антигена) у људске ћелије.
Гинцбург је додао да заједничка клиничка испитивања вакцине против вируса корона неће захтевати много времена и великих улагања.
Како је објаснио, то је зато што су вакцине сличне.
„Оне компоненте које улазе у састав и једне и друге вакцине лако су компатибилне“, прецизирао је Гинцбург.
Како је приметио Гинцбург, компонента „Спутњика Ве“, која је показала средњу ефикасност већу од 91,4 одсто (и 100 одсто у тешким случајевима ковида 19), може појачати имунолошки одговор код вакцинисаних препаратом АЗД1222, чија је просечна ефикасност претходно процењена на 70,4 одсто.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина се заснива на проученој и провереној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.
Раније је саопштено да је компанија „Астра зенека“ прихватила понуду Руског фонда за директна улагања и Института „Гамалеја“ да употреби две компоненте (хумане аденовирусне векторе) вакцине „Спутњик Ве“ у својим клиничким испитивањима.
Прочитајте још: