Србија и РС обележиле Дан сећања на жртве усташког злочина у НДХ, поруку упутио и председник Израела
14:23 12.05.2024 (Освежено: 15:43 12.05.2024)
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆОбележавање Дана сећања на жртве усташког злочина — геноцида НДХ
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Пратите нас
Полагањем венаца на гробном пољу „Тополе“ у Спомен-подручју Доња Градина, у Републици Српској, данас је одата почаст жртвама концентрационог логора Јасеновац и обележен Дан сећања на жртве усташког злочина у НДХ у Другом светском рату.
На том највећем стратишту логора Јасеновац, у име институција Републике Српске и Србије и Црне Горе венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, председник Владе Србије Милош Вучевић, председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.
Са њима су српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић, премијер Српске Радован Вишковић.
Цвеће и венце су положили и председник бањалучког Удружења логораша Другог светског рата Добрила Кукољ, амбасадор Израела за БиХ са седиштем у Тирани Галит Пелег и председник Удружења Рома Србије Драгољуб Арсовић. Цвеће су положили представници дипломатског кора, као и остале делегације.
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆОбележавање Дана сећања на жртве усташког злочина — геноцида НДХ
Обележавање Дана сећања на жртве усташког злочина — геноцида НДХ
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Након полагања венаца и цвећа, на гробном пољу „Кошуте“ служен је парастос и помен жртвама усташког злочина – геноцида НДХ.
Обележавању присуствују и амбасадор Русије Игор Калабухов, председник привременог органа Града Београда Александар Шапић, министри у Влади Србије и други званичници, представници СУБНОР-а РС, делегација Трећег пешадијског пука Оружаних снага БиХ, Срба са Косова, Удружења Рома РС, Српског народног већа из Хрватске и невладиних организација из РС које окупљају бивше борце, породице погинулих и бивше логораше.
„Политика геноцида није била пуки чин рата већ покушај етноцида“
Данас у Доњој Градини нисмо окупљени само да се присетимо живота који су трагично изгубљени већ да се суочимо и признамо истинитости наше садашњости, рекао је у обраћању окупљенима Гидеон Грајф, познати светски историчар, стручњак за историју Холокауста и председник Независне међународне комисије за Сребреницу.
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆСмерокази ка гробним пољима Тополе, Јасен, Храстови, Кошуте, Тишинa у спомен-парку Доња Градина
Смерокази ка гробним пољима Тополе, Јасен, Храстови, Кошуте, Тишинa у спомен-парку Доња Градина
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
„Данас смо се окупили овде у Доњој Градини у месту које је обележено великом тугом и неизбрисивом историјом“, навео је Грајф.
Грајф је напоменуо да Доња Градина које је била у склопу злогласног логора Јасеновац, била његово главно губилиште и да је данас, како је казао, тмуран подсетник на најмрачнија поглавља људске окрутности током Другог светског рата.
„Овде смо да одамо почаст жртвама геноцида који је почињен над српским становништвом, жртвама ужасног јеврејског Холокауста и циљаног геноцида над Ромима који је почињен под режимима Независне државе Хрватске. Јединице која је вођена и створена уз помоћ нацистичке Немачке и коју је подржавала фашистичка Италија“, истакао је Грајф.
Током овог бруталног злочина, навео је, трећина од око два милиона Срба који су живели на територији тзв. НДХ послано је на погубљење, друга трећина се суочила са пресељењем, а остатак је присилно преобраћен на католичанство.
„Политика геноцида није била пуки чин рата већ покушај етноцида са циљем да се читава једна култура и један народ избрише са своје дедовине“, истакао је Грајф.
Грајф је додао да је важно одупрети се тиранији и угњетавању и прозивати оне који желе да искриве слику историје ради својих интереса.
„Тиме потврђујемо своју посвећеност историјским чињеницама, правди и истрајном духу отпорности који нас, успркос мрачним временима, води ка светлу и разумевању“, рекао је он.
Мандић: У Доњој Градини десио се геноцид који може да се мери са Аушвицом
Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић изјавио је да је важно да се култура сећања Доње Градине чува и негује за српски народ и да се ту десио геноцид који може да се пореди са Аушвицом.
Он је рекао да је дошао у Доњу Градину, да се у име Црне Горе, у име њених грађана у име свих народа и сваког човека поклони жртвама овог страшног геноцида на дан Светог Василија.
Мандић је рекао да је ово место утицало на обликовање читавог начина размишљања, где се десио геноцид који може да се пореди са Аушвицом.
„Било је једно од места које је између осталог утицало на обликовање читавог начина размишљања. Дуго времена скривано од јавности, али ево већ неколико година постало је место где се окупљамо сви ми који мислимо да је то важно да се као култура сећања чува и негује за српски народ, а наравно и за све оне који желе да буду заједно са нама, који су били заједно с нама када смо страдали, и Јевреји и Роми и антифашисти“, рекао је Мандић.
Он је подсетио да је данас велика литија у Никшићу која ће се бавити и питањем Јасеновца.
Он је истакао да је дошао како би пренео поруку као председник једне српске националне организације, политичке националне организације, као Србин из Црне Горе - да не брину и не сумњају Срби и други наорди у сународнике из Црне Горе.
„Разбили су нам заједничку државу са Србијом. Протерали су нам били српски језик. Дискриминацију и насилну асимилацију вршили над нашим народом и у коначном, када су ударили на нашу цркву и на наше светиње, тада се све променило...“, рекао је Мандић и додао да они ових дана врше притисак на премијера Спајића и на владу Црне Горе да одустану од најављене одлуке да у Уједињеним нацијама у Генералној скупштини подрже резолуцију која је уперена против српског народа, која је уперена против Републике Српске и Србије.
„И наставићемо то да радимо“, поручио је Мандић.
Председник Израела: Не смемо заборавити злочине у Доњој Градини и Јасеновцу
Злочини у Доњој Градини и Јасеновцу морају да се памте због више стотина хиљада убијених жена, деце и мушкараца, порука је израелског председника Исака Херцога коју је на обележавању Дана сећања на жртве геноцида у НДХ пренела амбасадорка Израела у Босни и Херцеговини Галит Пелег.
Херцог је у поруци поручио да је Доња Градина „модрица у историји која се не сме заборавити“, као и да се ради о окрутности која нема граница.
Додао је да је наша људска дужност да инсистирамо на сећању, као и да су злочини у Јасеновцу извршени дехуманизацијом жртава, без икаквог оклевања или кајања.
„Сећамо се зато што нам је згодно да заборавимо, због тога је наша морална дужност да инсистирамо на сећању. Ту смо да онима који су нестали укажемо поштовање које заслужују, да повежемо неидентификовани број са именом, да повежемо име са лицем и да повежемо лице са душом“, поручио је Херцог.
Израелски председник је истакао да је његова свечана обавеза, као председника Израела, да посвети сећање на убијене у Другом светском рату и Холокаусту.
„Ово свечано окупљање учвршћује везу коју деле народи Израела и народи БиХ. Не можемо да променимо трагедију коју смо претрпели, али можемо и морамо да се обавежемо на будућност толеранције и саосећања. За будућност у којој неће бити места за мржњу“, рекао је Херцог.
„Доња Градина - највећи град мртвих“
Присутнима се обратила Добрила Кукољ, преживели логораш Јасеновца и председник Удружења логораша Другог светског рата и њихових потомака, рекавши да је Доња Градина највећи град мртвих.
„Умирали су ту наше мајке, браћа, сестре од повампирених усташких злочинаца“, навела је Добрила Кукољ.
Она је истакла да је данашње обележавање да се сетимо и сведочимо, како каже, злочину геноцида који се десио на овим просторима.
„На нама је да негујемо културу сећања, и да никад не заборавимо оно што се овде десило“, поручила је она.
Дан сећања обележава се поводом ослобађања усташког логора Јасеновац, једног од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи. Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему Јасеновца, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома НДХ.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог светског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 деце.
У Козарској Дубици, синоћ је, поводом Дана сећања на невино страдале жртве усташког злочина геноцида у концентрационом логору Јасеновац, одржана меморијална академија „Туга која траје цео живот“, а јутрос је у 8.30 часова служена литургија у цркви Светих апостола Петра и Павла.
Према налазима Гидеона Грајфа, у Јасеновцу, који он назива „Балкански Аушвиц“, страдало је око 700.000 Срба, Јевреја, Рома, и других. Огромну већину страдалника чинили су Срби. Грајф је, такође, описао 57 метода мучења и убијања које су примењивале хрватске усташе.
Погледајте и: