Гледано са Земље, планете су изгледале веома близу једна другој, а тај догађај забележили су астрономи.
Велика конјункција одиграла се првог дана зиме. Међутим, научници кажу да је тај тајминг чиста случајност.
Астрономи са америчког Универзитета „Рајс“ објавили су да ће се први пут после 800 година највеће планете Сунчевог система, Јупитер и Сатурн, на ноћном небу приближити један другом на свом минималном растојању.
Some quick #Conjunction shots tonight. @VirtualAstro @DavidBflower @StormHour Got some videos to process now! pic.twitter.com/RARGZM5qZ7
— Peter Lewis (@PeterLewis55) December 20, 2020
О овом ретком феномену давно је сведочио и познати астроном Галилео Галилеј.
Ако је небо било ведро, конјункција Јупитера и Сатурна могла је да се гледа голим оком, двогледом или телескопом, изнад југозападног хоризонта након заласка Сунца.
Ове две планете већ неколико месеци на небу пратиле су једна другу, тачније деловало је како мање сјајан Сатурн прати и приближава се Јупитеру.
View this post on Instagram
Последња оваква конјункција две највеће планете Сунчевог система догодила се 1623. године. Оне су се тада могле видети у истом видном пољу Галилејевог телескопа.
#SpaceImageOfTheDay: Great Conjunction: Saturn and Jupiter Converge - Illustration Credit & Copyright: Sebastian Voltmer #APOD #Perth #WA #space pic.twitter.com/V8yqaBwPTy
— Perth Observatory (@perthobs) December 16, 2020
Овај спектакл сте могли да пратите уживо на Спутњику.
Следеће велике конјункције Јупитера и Сатурна, када је растојање на небеској сфери било мање од 0,2 степена, десиће се 2020, 2080, 2417 и 2477. године.
Прочитајте још: